Війна дронами. Як зміняться армії
-2.3 C
Киев
30.11.2020
Новини світу

Війна дронами. Як зміняться армії

Війна дронами. Як зміняться армії

Фото: mk-turkey.ru Безпілотники — нові королі війни

Одні експерти кажуть, що безпілотники повністю поміняють військову справу і стратегії армій, інші — що їх дія обмежена і вони не спрацюють проти сильного супротивника.

 

Шеститижнева війна в Нагірному Карабасі закінчилася переконливою перемогою Азербайджану за підтримки Туреччини багато в чому завдяки масштабному застосуванню безпілотників. З одного боку, у Вірменії дійсно слабка ППО, чим і користувалися азербайджанці. З іншого, вже активно почалися розмови про те, що дрони радикально змінять військове мистецтво.

 

Корреспондент.net зібрав інформацію про застосування безпілотників у війнах.

 

Від розвідки до реальної зброї

 

Спочатку безпілотники використовували у війнах для розвідки — на полі бою і в тилу противника. Перше масоване використання безпілотників Ізраїлем у війні в 1982 році допомогло йому придушити системи сирійської ППО в долині Бекаа. Однак там дрони, в основному, використовувалися як приманки, за допомогою яких ізраїльтяни розкривали позиції арабських зенітників.

 

За 38 років дрони з нішевого інструменту для спецоперацій перетворилися в невід’ємну частину розвідки і цілевказівки. Розвідувальними дронами тепер озброєні підрозділи аж до тактичного рівня — роти або артилерійської батареї.

 

Далекобійні ударні дрони США підтримували війська в Афганістані, де важко забезпечити базування великої кількості традиційних літаків.

 

 

Війна дронів у Лівії

 

У 2019 році війська Лівійської національної армії (ЛНА) маршала Халіфи Хафтара осадили столицю країни Тріполі. Армія Хафтара, що отримала підтримку Франції, Росії, Єгипту і ОАЕ, на той час панувала східною частиною країни, на заході в Тріполі залишалося визнаний ООН Уряд національної згоди (ПНС), який, своєю чергою, підтримували Італія і Туреччина.

 

Армія Хафтара отримала з ОАЕ зенітно-ракетні комплекси Панцир-С1 і ударні безпілотники Wing Loong 1 і 2 (Птеродактиль) — майже точні аналоги американських БПЛА Reaper.

 

Туреччина вирішила поставити ПНС, війська якого потрапили в скрутне становище, БПЛА Bayraktar TB2, які формально значно поступалися за висотністю і корисному навантаженню птеродактиля. Так почалася перша в історії війна дронів.

 

Всього в 2020 році Туреччина втратила в Лівії не менше 19 БПЛА Bayraktar. У підсумку, проти птеродактиля турки почали використовувати цілі зграї дронів. Війська ПНР відкинули сили Хафтара далеко на схід. Зараз йдуть мирні переговори.

 

Україна, до речі, планує закупити у Туреччині 48 дронів Bayraktar TB2 (плюс до вже закуплених шести беспилотників).

 

 

Наслідки

 

На думку експертів, якщо прогрес дронів та інших роботизованих систем як платформ для засобів розвідки, спостереження, цілевказівки і високоточної зброї продовжиться, то армії позбудуться основного методу ведення бойових дій — концентрації сил на важливих ділянках. Вона буде неможлива під загрозою ураження високоточною зброєю. Буде обмежена і здатність військ до маневру силами. Замість цього армії будуть концентрувати вогонь і маневрувати ним.

 

Одним з основних методів ведення війни стануть операції, коли противника будуть віддалено бомбити, поки він не відступить або не відмовиться від своєї атаки. Якщо політики все ж зажадають зайняти територію, цим будуть займатися нечисленні мобільні сили — після бомбардування.

 

Поняття прифронтової смуги і щодо безпечного тилу будуть скасовані.

 

Втратить сенс стара парадигма використання місцевості — височини, які століттями використовувалися як найважливіші пункти, зайнявши які можна отримати кращий огляд місцевості (а значить, перевага в інформації), більше не гратимуть такої ролі. Війна на суші стане аналогом війни на морі, де кожна миля простору дорівнює іншій такій же милі.

 

Танки втратять свою роль основи сухопутних сил: вони не зможуть нескінченно нарощувати захист проти високоточної зброї, в тому числі, дешевої і атакуючої зверху. Їх місце можуть зайняти, наприклад, сухопутні збройні дрони.

 

Командування, отримавши доступ до інформації з численних сенсорів і можливість наносити удари на велику глибину, зможе керувати бойовими діями в режимі реального часу. Те ж стосується і політиків, які зможуть в режимі реального часу приймати рішення про нанесення особливо чутливих ударів, наприклад, по політиках противника.

 

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар