9.8 C
Киев
13.04.2021
Новини світу

2021 рік — це новий 1984 — The Guardian

2021 рік - це новий 1984 - The Guardian

Світ на грані великої війни?

Британські журналісти побачили в подіях 2021 року втілення найстрашніших видінь Джорджа Оруелла, описаних ним у романі 1984.

 

Роман 1984 Джорджа Оруелла — легендарна антиутопія. Британське видання The Guardian проводить паралелі між нинішніми подіями у світі і подіями, описаними в книзі.

 

«2021 рік — це новий 1984 рік», — запитує видання.

 

 

Поділ світу

 

Оруелл писав про світ, розділений географічно, політично і з військової точки зору на три конкуруючі наддержави: Океанію (Північна Америка плюс Велика Британія), Євразію (Росія і Європа) і Остазію (Китай).

 

Передбачення Оруелла про нескінченну тристоронню глобальну конфронтацію виявилося передчасним. Китаю був потрібен час для розвитку. Радянський Союз, врешті-решт, розпався. США, проголосивши однополярний момент, заявили про свою перемогу. Проте сьогодні, за деякими мірками, тристоронній світ Оруелла, зарештою, формується.

 

Росія нарощувала військовий тиск на Україну, у той час як Китай гримить зброєю навколо Тайваню. Росія і Китай стають дедалі більш тісними союзниками. «Хоча немає ніяких доказів прямої змови з приводу України і Тайваню, президенти Путін і Сі, безсумнівно, повністю поінформовані про дії один одного, які мають ідентичний, взаємно підсилювальний ефект: застрахати непротестовану адміністрацію США Джо Байдена», — констатує видання.

 

 

Україна і Тайвань

 

Путін не забув, як Джордж Буш обіцяв безсмертну підтримку новому демократичному уряду Грузії в 2005 році, а потім відступив, коли в 2008 році спалахнула війна з Росією.

 

Як зазначив аналітик Тед Ґален Карпентер, Білий дім Байдена також підтвердив «непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України перед обличчям триваючої агресії Росії на Донбасі і в Криму». «У кращому разі ця заява виглядає як заручник фортуни, а в найгіршому — як жорстокий обман», — ідеться в статті.

 

«Паралелі між надмірним заохоченням Вашингтоном України і промахом Буша щодо Грузії є похмурими і тривожними», — вказав Карпентер. Він припустив, що США і НАТО готові до війни з Росією через Східну Україну не більше, ніж заради порятунку Південної Осетії. А якщо вони це зроблять, то це буде вже Третя світова війна.

 

Ось де криється справді глобальна небезпека — у туманному розриві між словами і справами в посилюваній тристоронній боротьбі між наддержавами. Чи спробує Путін, підбурюваний «вбивцею» — образою з вуст Байдена — і численними нерозв’язними спорами, підловити президента США на блефі? І — на іншому кінці світу — чи спробує Сі?

 

Возз’єднання з Тайванем запечатало б спадщину Сі. Дедалі більш тісні особисті, стратегічні і військові зв’язки з путінською Росією означають, що він не зіткнеться з протидією з цього боку й отримає деякі оплески. Тайванці клянуться битися, але не можуть перемогти поодинці. На шляху Сі стоять тільки американці.

 

«Оруеллівським жахом для Байдена і Заходу було б одночасне вторгнення Росії в Україну і напад Китаю на Тайвань. Вибір Океанії: війна на двох фронтах або приниження з усіх боків. Ласкаво просимо у світ Вінстона, головного героя 1984», — робить висновок автор публікації.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар