Афганське досьє. В армії Австралії бум самогубств
-2.6 C
Киев
22.01.2021
Новини світу

Афганське досьє. В армії Австралії бум самогубств

Афганське досьє. В армії Австралії бум самогубств

Фото: Getty В армії Австралії сталася безпрецедентна кількість самогубств після доповіді про військові злочини в Афганістані

Австралійська армія минулого тижня випустила звіт про військові злочини своїх солдатів в Афганістані. Він став результатом чотирирічного розслідування.

 

Влада Австралії після багаторічного розслідування звинуватила службовців спецназу у військових злочинах, скоєних під час операції в Афганістані. У доповіді, серед іншого, йдеться про вбивство підлітків. Командувач австралійських ЗС вибачилося перед народом Афганістану.

 

Військові частини та підрозділи, про які йдеться, будуть реформовані або розформовані, а щодо військових будуть прийняті рішення в індивідуальному порядку. На цьому тлі в армії почастішали випадки самогубств. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

«Абсолютні психопати»

 

За останні три тижні дев’ять військовослужбовців Австралії вчинили суїцид. Вперше в історії австралійської армії скоєно таку кількість самогубств за такий короткий уривок часу.

 

Ці події відбулися на тлі публікації доповіді про військові злочини, скоєні солдатами Збройних сил Австралії в Афганістані.

 

«Число самогубств за такий короткий період часу безпрецедентне», — вважає колишній військовий і адміністратор Facebook-спільноти ветеранів The Pineapple Express, в якому публікували некрологи.

 

У минулому році в Австралії сталося 40 самогубств ветеранів. У цьому році їх уже, щонайменше, 56, відзначає видання Advertiser.

 

Смерті не пов’язані між собою і не повідомляється, чи мають вони відношення до публікації звіту.

 

Ветеран і активіст в області психічного здоров’я військових Ніл Уоллас вважає, що вихід звіту міг стати серйозним стресом не тільки для причетних до військових злочинів. Серед загиблих є і 20-річні, які не могли брати участі у військовій кампанії на той момент.

 

Документ оприлюднив минулого тижня командувач ЗС Австралії Ангус Кемпбелл після чотирьох років розслідування. У ньому йдеться про 39 вбивств, скоєних австралійським спецназом з 2005 по 2016 рік у Афганістані.

 

Їх жертвами стали як місцеві солдати, в основному військовополонені, так і мирні жителі, в тому числі і два 14-річних підлітків, яким перерізали горло. Інформація в доповіді була заснована на свідченнях понад 400 свідків.

 

«Хлопці жадали крові. Психопати. Абсолютні психопати. І ми їх виростили», — говорить один з анонімних джерел розслідування.

 

Один зі скоєних в Афганістані злочинів названо «можливо, найбільш ганебним епізодом у військовій історії Австралії». Але подробиці про нього не розкриваються. У доповіді фігурують імена 25 військових.

 

Один з фігурантів звіту сам назвав своє ім’я. Це 42-річний Бенджамін Робертс-Сміт — ветеран спецназу, людина, яка отримала найбільшу кількість нагород серед нині живих австралійських військовослужбовців.

 

Його звинувачують, у тому числі, в тому, що він скинув беззбройну людину з обриву, а потім наказав молодшому за званням застрелити його. Ветеран відкидає всі звинувачення.

 

Як заявив прем’єр-міністр Австралії Скотт Моррісон, необхідно вивчити «значне число» інцидентів і питань. За його словами, розслідування «вимагатиме, щоб ми мали справу з чесною і жорстокою правдою».

 

На разі відомо, що повідомлення про звільнення отримали, як мінімум, десять діючих бійців полку повітряної служби спеціального призначення SAS, пов’язаних зі справою.

 

Австралія направила своїх військових до Афганістану в 2001 році. До 2013 року їх чисельність становила близько 1,5 тисячі осіб. З 2013 року в Афганістані залишається близько 300 австралійських військовослужбовців, які займаються навчанням і підготовкою місцевих військових.

 

«Хто посміє — перемагає» — з цим девізом, запозиченим у британськіої армії, в 1957 році в Австралії з’явився полк спецпідрозділу SAS. З тих пір його бійці заслужили в країні репутацію досвідчених професіоналів, готових на найскладніші завдання.

 

Однак всередині загону формувалася жорстока культура, де командування заохочує насильство над військовополоненими і беззбройними заради гарту новобранців.

 

У звіті говориться, що солдати розстрілювали втікаючих від них жінок і дітей, а старші за званням змушували новобранців вбивати затриманих, щоб пройти «хрещення кров’ю».

 

Це відбувалося не в запалі бою і не випадково, а цілком усвідомлено — над жертвами знущалися, після чого вбивали і підкладали трупу зброю або гранату, щоб створити видимість ворога.

 

У березні 2020 року в мережу потрапив відеозапис, на якому зафіксовано вбивство австралійськими солдатами беззбройного фермера в Афганістані в 2012 році.

 

Увага! Кадри містять сцени насильства і смерті, тому не рекомендовані для перегляду людям з чутливою психікою

 

 

Австралійське розслідування про військові злочини унікальне не тільки і не стільки жорстокими подробицями, скільки тим, що ним займалися не ЗМІ, а армія. Жодна країна-член міжнародної коаліції на чолі зі США, яка воювала в Афганістані з початку нульових років, раніше не визнавала помилки своїх солдатів у таких масштабах.

 

Дії австралійської влади унікальні ще й тому, що в багатьох країнах склалася практика судити за військові злочини конкретних солдатів, але ніяк не розглядати справу в контексті цілого підрозділу.

 

Армія Австралії пообіцяла розформувати, як мінімум, один з підрозділів спецназу, бійців якого запідозрили у вбивствах афганців. Це саме той підрозділ, в якому служив Бенджамін Робертс-Сміт.

 

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар