"Арктика - це Росія". Преса про випад Москви
25.4 C
Киев
22.06.2021
Новини світу

«Арктика — це Росія». Преса про випад Москви

"Арктика - це Росія". Преса про випад Москви

Росія оголосила Арктику своєю

Російський міністр показав різкий тон напередодні зустрічі з американським колегою на полях Арктичної ради.

 

У Рейк’явіку проходить зустріч країн — учасниць Арктичної ради на рівні міністрів. У 2021 році головування на дворічний період перейшло від Ісландії до Росії.

 

Арктика, велика територія з екстремальними умовами, в останні роки зайняла своє місце в глобальній геополітичній конкуренції між членами Арктичної ради (США, Росія, Канада, Норвегія, Данія, Швеція, Фінляндія та Ісландія) завдяки своїм природним ресурсам, водним шляхам і стратегічному положенню.

 

Напередодні зустрічі міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Арктика — це російська територія, і застеріг Захід від будь-яких амбіцій у цьому регіоні.

 

У Москві не оминули увагою «волання» з приводу того, що Росія розгортає військову активність в Арктиці, відзначив Лавров. «Але всім чудово було віддавна відомо, що це наша територія, це наша земля», — підкреслив міністр. Що про це пише світова преса — в огляді Корреспондент.net.

 

 

Сторони застерігають одна одну

 

Die Welt, Німеччина

 

Зміни клімату викликають зміни в співвідношенні сил на Крайній Півночі нашої планети. Нафта, природний газ і морські шляхи цікавлять різні країни. Росія має намір встановити для них бар’єр…

 

Внаслідок потепління Арктика стає дедалі доступнішою. Тому зростає інтерес до цього регіону з боку суміжних держав, а також Китаю — через стратегічне положення, природні ресурси Північного полюса, а також з огляду на морські шляхи.

 

Держсекретар США Ентоні Блінкен минулого місяця застеріг Росію та закликав її «не використовувати у власних інтересах» зміни, до яких призвело потепління клімату. Росія за останні кілька років вклалася у військову інфраструктуру, а також у розробку корисних копалин в Арктиці.

 

НАТО так само має намір в червні обговорити зростаючу російську присутність в Арктиці. На величезні родовища нафти і природного газу в районі Північного полюса претендують і інші країни, зокрема Сполучені Штати і Норвегія.

 

 

Тест перед зустріччю Байдена з Путіним

 

AFP, Франція

 

Арктика буде тестом для американсько-російських відносин перед самітом президентів Джо Байдена і Володимира Путіна.

 

У Рейк’явіку в центрі уваги буде зустріч Блінкена з Лавровим тет-а-тет. Це перша зустріч на високому рівні між двома ворогуючими державами — після обрання нового американського президента.

 

Блінкен і Лавров розглянуть «всі аспекти двосторонніх відносин — хороші, погані і проміжні», сказав спікер Держдепу США Нед Прайс. Достатньо сказати, що «погані», ймовірно, переважатимуть, оскільки Вашингтон звинувачує Кремль у втручанні у вибори, шпигунстві і серійних кібератаках.

 

Утім, зовнішня політика нового американського уряду дуже прагматична і здатна знаходити точки дотику зі своїми лютими ворогами там, де Вашингтон має зацікавлення, наприклад у питаннях клімату чи роззброєння.

 

Такою є мета зустрічі в Рейк’явіку, на якій мають намір затвердити перший саміт Путіна і Байдена в Європі в червні. «Ми хочемо перевірити можливість зробити наші відносини з Москвою стабільнішими і більш передбачуваними», — відзначив Прайс. 

 

 

В Арктиці немає місця для наївності

 

Berlingske, Данія

 

Росія нарощує озброєння в Арктиці, і це спонукало Норвегію піти на незвичний крок. На додаток до чинних угод Америці дозволили облаштуватися на кількох авіаційних і морських норвезьких базах.

 

Сили США зараз мають безперешкодний доступ до цих баз, а за те, що американці, які знаходяться там, дотримуватимуться правопорядку, відповідає американська військова поліція…

 

Сусідів Норвегії така угода шокувала, а росіяни очікувано здійняли галас і заявили, що Норвегія та США починають ескалацію в Арктиці…

 

[Договір Норвегії та США] чітко сигналізує Москві: ми втомилися від ваших нескінченних провокацій, так що знайте — якщо ви зайдете занадто далеко, ми готові захищатися, зокрема і за допомогою наших союзників…

 

Розкрийте карту — і вас вразить, як потужно Росія наростила озброєння в Арктиці. Вона відновила роботу старих баз і побудувала нові.

 

Це аж ніяк не означає серйозну загрозу для Заходу, але тут не годиться бути наївними… Важливо у цій ситуації утримувати баланс, і потрібно знайти правильну манеру спілкування одне з одним — як за часів холодної війни. На жаль, весь корисний досвід тієї епохи відійшов у забуття.

 

 

Росія обороняється

 

DW, Німеччина

 

Військові приготування Росії в Арктиці дійсно в рази істотніші в порівнянні з іншими країнами, говорить російський військовий оглядач Олександр Гольц.

 

«Фактично, це найпростіший спосіб показати, що наша країна активна в регіоні. Все інше: будівництво платформ, перевезення зрідженого газу — дуже дорого».

 

За його словами, зараз військове протистояння в Арктиці розвивається за моделлю холодної війни, так як через Північний Льодовитий океан відкривається найкоротша траєкторія для підльоту російських ракет до території США…

 

«Не дивлячись на агресивність риторики і поведінки Росії, її стратегічні цілі в регіоні в принципі носять оборонний характер», — вважає Міхаель Пауль, експерт по Арктиці берлінського Фонду науки і політики, який консультує уряд і парламент ФРН, а також органи ЄС з питань зовнішньої політики.

 

Водночас Москва не вважає за потрібне подбати, щоб сусіди з розумінням сприймали її політику в Арктиці, а цьому могла сприяти відкритість, заходи довіри.

 

«Зрештою Росію сприймають як агресивну військову державу, що нехтує інтересами безпеки інших держав. Реакція сусідніх по Арктиці країн полягає в тому, що вони озброюються та готуються до конфліктів, які можна було б ескалаціювати. З цієї точки зору, ситуація за останні 10 років фундаментально змінилася», — констатував Пауль. 

 

 

Росія проти всіх

 

Les Echos, Франція

 

Зустріч в Ісландії обіцяє бути напруженою. Проти Лаврова і його бажання встановити непохитний контроль над регіоном розбивають табір інші сім країн, що межують із Північним Льодовитим океаном.

 

США, зокрема, не схвалюють посилення Росією її військової потужності в кількох сотнях кілометрів від американської території на Алясці, як і утворення зони, в якій зростає геополітична напруженість…

 

Путін, який посилив російську військову присутність в Арктиці, коли заново відкрив радянські бази, стверджує, що Росія має найбільше шансів на успіх…

 

Лавров, коли прибув у Рейк’явік, діяв в однозначно агресивній манері, коли критикував США за те, що в лютому вони відправили стратегічні бомбардувальники для навчань, які проходили в Норвегії, а також торік розгорнули кораблі в Баренцевому морі, у виключній економічній зоні Росії.

 

Такий різкий тон створює тло для ще однієї зустрічі на вищому рівні: можливих перших переговорів в середині червня між Путіним і Байденом.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар