Дощ на замовлення. Китай навчився міняти погоду
1.1 C
Киев
06.03.2021
Новини світу

Дощ на замовлення. Китай навчився міняти погоду

Дощ на замовлення. Китай навчився міняти погоду

Дощ у Пекіні

Влада Китаю планує до 2025 року розширити програму штучних опадів (дощу й снігу) на 5,5 млн квадратних кілометрів, що становить майже 60% території країни.

 

Сонце і дощ за розкладом. Фантастика? Аж ніяк. У Китаї — це вже цілком собі реальність. До 2025 року влада країни планує розширити програму штучних опадів (дощу й снігу) на 5,5 млн квадратних кілометрів, що становить майже 60% території Китаю.

 

Однак від таких планів у захваті далеко не всі.

 

 

Маніпуляція погодою

 

Китай використовує так званий метод засіву хмар, який широко відомий і в інших країнах. Він складається в розпиленні над хмарами різних субстанцій (наприклад, йодистого срібла), щоб домогтися випадання опадів і таким чином керувати погодою.

 

«Багато країн використовують цю технологію. Китай використовує її віддавна, Індія теж застосовувала її», — відзначає експерт із питань клімату Дханасрі Джайярам.

 

При цьому вчений зазначає, що ніде ця програма не використовується в таких обсягах, як це планується робити в Китаї. У Китаї маніпулювання погодою за допомогою засіву хмар стало «виробничим питанням».

 

«Це не якісь випробування або щось абстрактно наукове. Це в основному робиться на муніципальному рівні, у містах і селищах», — говорить експерт.

 

Технологія застосовується, коли Пекін проводить великі заходи, проте в цих випадках (наприклад, під час щорічної парламентської сесії) для зниження рівня забруднення також закриваються міські фабрики.

 

50 тисяч китайських міст і селищ вже застосовують засів хмар на регулярній основі, щоб уникнути проблем на фермерських полях.

 

 

Держпрограма

 

У Китаї кажуть, що програма маніпулювання погодою повинна допомогти у відновленні після природних катастроф, поліпшити сільськогосподарське виробництво, допомогти в боротьбі з лісовими і степовими пожежами, а також дозволити контролювати аномально високі температури або посуху. При цьому деталі програми влада поки не повідомляє.

 

«Одне з побоювань полягає в тому, чи вплине ця технологія на літні мусонні дощі в Індії, які відіграють важливу роль в екології всього регіону. Однак на цей рахунок не так багато досліджень», — говорить Дханасрі Джайярам.

 

Експерт вважає, що оголошення про китайську програму могло б пройти непоміченим в Індії, якби умови взаємовідносин з Китаєм переживали кращі часи. Однак зараз вони доволі напружені, і деколи справа доходить до збройних зіткнень на кордоні, що підсилює антикитайські настрої в Індії.

 

Вчені з Національного університету Тайваню відзначали у своєму дослідженні в 2017 році, що недостатня координація при маніпулюванні погодою може привести до звинувачень у «викраденні дощу» з боку сусідніх країн.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар