0.1 C
Киев
28.12.2020
Новини світу

Історичний Brexit закінчився. Хто переміг

Історичний Brexit закінчився. Хто переміг

Фото: Getty Борис Джонсон та Урсула фон дер Ляєн

Лондону і Брюсселю вдалося відстояти головні вимоги для укладення підсумкової угоди щодо виходу Британії з Євросоюзу.

Великобританія і Євросоюз через 47 років після об’єднання і чотири з половиною роки після референдуму нарешті переходять у нову фазу, домовившись про принципи взаємодії після Brexit.

Виснажливі переговори про співіснування після розлучення перебували на межі провалу, але за тиждень до завершення перехідного періоду сторонам вдалося укласти угоду. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Враховано кожен оселедець

ЄС і Британія 24 грудня досягли домовленостей щодо торговельної угоди після виходу британців з блоку. Був схвалений документ на 1246 сторінках.

Проект Угоди про торгівлю та співробітництво (Trade and Cooperation Agreement) складається з трьох основних блоків: власне, угоди про вільну торгівлю, домовленостей про «нове партнерство в інтересах безпеки наших громадян» та положень, що стосуються контролю за виконанням угоди.

«Потрібен був час, але тепер у нас є угода. Це був тривалий і тернистий шлях. Однак результат — хороший», — наголосила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Операцію вона назвала «справедливою і збалансованою». «Це правильний і відповідальний крок для обох сторін», — додала фон дер Ляєн.

За її словами, «за цю угоду варто було боротися», тому що затверджене угода «захистить наші європейські інтереси, забезпечить чесну конкуренцію і таку необхідну передбачуваність для риболовецького промислу».

Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, в свою чергу, заявив про свою перемогу.

«Чотири з половиною роки тому британський народ проголосував за те, щоб повернути контроль над своїми грошима, кордонами, законами, водами і за те, щоб залишити ЄС. На початку цього року ми виконали цю частину цієї обіцянки — залишили ЄС 31 січня», — нагадав він, зазначивши, що укладена торговельна угода дозволяє виконати решту.

На вишневій краватці глави британського уряду журналісти розглянули невеликих рибок. Саме за рибну галузь і контроль над «своїми водами» британська делегація билася до останнього, не дозволивши Євросоюзу зберегти чинні зараз квоти на вилов риби в британській економічній зоні.

Історичний Brexit закінчився. Хто переміг

Getty

Що стосується сфери рибальства, то виграють британці. Зараз вони ловлять половину риби в своїх територіальних водах, і ця частка дійде до «двох третин» протягом п’яти з половиною років, пояснює Джонсон.

«Це приголомшлива новина для сімей і підприємств у всіх куточках Сполученого Королівства. Ми уклали першу в історії торговельну угоду з ЄС, засновану на принципі відсутності тарифів і квот», — в свою чергу уточнило джерело в британському уряді агентству dpa.

Нагадаємо, що британські піддані проголосували за вихід з Євросоюзу ще влітку 2016 року. У ніч на 1 лютого 2020 року Британія залишила ЄС. Але ось умови «розлучення» за чотири з половиною роки узгодити так і не вдалося, незважаючи на продовження так званого перехідного періоду.

Основним ускладненням довгий час був митний статус Північної Ірландії. Євросоюз виходив з того, що ця частина Британії залишиться в європейському митному союзі, а між нею і рештою території королівства буде створено подобу митного кордону — backstop.

Такої домовленості в результаті вдалося досягти, хоча довгий час саме цей сценарій категорично не влаштовував Лондон, де побоюються ренесансу ірландського сепаратизму і тому пропонували створити в Північній Ірландії вільну митну зону. Але Брюссель вважав цю ідею занадто вигідною для Лондона.

Що зміниться після набуття чинності угоди Британії та ЄС:

  •     безмитна торгівля товарами зберігається
  •     митний контроль на кордонах
  •     фінансові інститути Британії втрачають привілеї на території ЄС
  •     обмежується доступ британських компаній в сфері послуг до європейських ринків
  •     професійні кваліфікації, отримані в Британії, в ЄС не визнаються автоматично
  •     Британія отримує контроль над політикою в сфері підтримки власних підприємств
  •     візовий режим для довгострокових поїздок
  •     скорочення квот на вилов риби
  •     незалежний арбітраж для вирішення спорів
  •     юрисдикція Європейського суду в Люксембурзі не поширюється на території Великобританії для вирішення спорів про економічні регламенти

 

Що кажуть експерти

Головне досягнення угоди в тому, що вона допомогла уникнути ситуації «Brexit без угоди», за якої сторони не досягли б згоди про формат майбутніх відносин, наголошується в аналітичній записці банку Barclays. В цьому випадку для певних категорій товарів могли бути введені мита до 40 відсотків.

«Бізнес відчував серйозну тривогу щодо сценарію відсутності угоди, зважаючи на те, що це призвело б до збоїв в торгівлі і могло б також привести до хаосу на кордонах, що, в свою чергу, здатне було викликати перебої з поставками необхідних товарів і зростання цін, принаймні на початковому етапі», — пишуть у Barclays.

Однак авторитетне швейцарське видання Neue Zürcher Zeitung зазначає, що, з економічної точки зору, вихід з внутрішнього ринку і митного союзу ЄС — той жорсткий варіант виходу, який просував Джонсон, — є шкідливою нісенітницею.

«Великобританія добровільно припиняє налагоджену торгівлю товарами і послугами зі своїм найважливішим партнером. Цей жорсткий Brexit — один з найбільших актів самопошкодження в сучасній торговій історії. Лондон відпускає з рук журавля і сподівається на синицю в небі, наприклад, у формі торговельної угоди зі США», — йдеться в статті.

Угода є досягненням і для Брюсселя, адже економічна роль і близькість Великобританії мають істотне значення. Відсутність договору було б розпискою у власній неспроможності, зазначає видання.

Континент буде визначати, який саме доступ і на яких умовах отримає острівний бізнес і фахівці до заповітного спільного ринку в 450 мільйонів осіб.

Оскільки в торгівлі товарами з Британією у ЄС профіцит, а в послугах — дефіцит, новою угодою ЄС фактично закріпив на папері всі свої нинішні переваги. А в тих сферах, де перевага у британців, залишив за собою право зводити бар’єри і обмеження, зазначає BBC News.

«У підсумку ЄС домігся того, чого хотів, а Великобританія, скоріше, ні. ЄС уникнув відновлення кордону між Ірландією і Північною Ірландією і не допустив пріоритетного доступу чужинців на свій єдиний ринок. Британія досягла мети в частині виходу з ЄС, але не виправдала очікувань прихильників Brexit, які сподівалися зберегти переваги членства, але позбутися зобов’язань і витрат», — сказав Девід Хеніг, директор британського відділення European Centre For International Political Economy.

Чарльз Грант, директор Centre for European Reform вважає, що більшість британців досі не усвідомили, наскільки жорстким буде вихід з Євросоюзу.

«Туристи, промисловість, фермери зіткнуться з нудними формальностями на кордоні. Сектор послуг втратить доступ на ринок ЄС. Постраждають компанії, які покладаються на європейських працівників. І Британія втратить привабливість в очах іноземних інвесторів», — сказав він.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар