14.1 C
Киев
18.05.2021
Новини світу

Куба без Кастро. Мирна революція на острові

Куба без Кастро. Мирна революція на острові

Рауль Кастро пішов

Вперше за більш як 60 років у вищому керівництві острова не буде ні людини з прізвищем Кастро, ані жодного з організаторів революції 1959 року.

 

На Кубі відходить епоха. Сім’я Кастро більше не має ніякого стосунку до керівництва країни. Рауль Кастро залишив свій останній пост — керівника Компартії. Тепер до перемін країну поведе новий лідер — Міґель Діас-Канель. А зміни визрівають якнайсерйозніші. Куба прагне перейти на ринкову економіку. Виходить поки важко.

 

 

Рауль пішов

 

Рауль змінив на вищих державних і партійних постах брата свого брата Фіделя Кастро ще в 2008 році, який і надалі впливав на курс партії і уряду аж до своєї смерті в 2016 році. Уже в перші роки правління Рауля на острові почалися економічні, політичні і соціальні реформи.

 

Зокрема, Куба допустила відхід від догм соціалізму, дозволила створення приватного бізнесу й помирилася з США.

 

У 2018 році Рауль Кастро залишив пост глави Держради Куби і зберіг за собою важливіший пост партійного лідера. Він обіцяв, що в 2021 році взагалі піде з керівництва країни. І дотримав обіцого.

 

Куба без Кастро. Мирна революція на острові

EPA

 

 

Криза

 

Але йти Кастро довелося під час кризи. У 2019 році ситуація ускладнилася тим, що президент США Дональд Трамп вирішив згорнути зближення з Гаваною та повернув частину санкцій. Це скоротило інвестиції. У 2020 році по економіці країни вдарила криза, яку пов’язали з пандемією коронавірусу.

 

Головною соціально-економічною проблемою Куби вже кілька десятиліть була подвійна валютна система: в обігу був песо для місцевих і песо для іноземців, їх курс до долара різнився в десятки разів.

 

Куба без Кастро. Мирна революція на острові

EPA

 

 

Це призвело до дефіциту товарів для місцевих жителів на зразок пізнього СРСР. У 2020 році дефіцит товарів становив загрозу внаслідок фінансових проблем і падіння імпорту.

 

Куба без Кастро. Мирна революція на острові

EPA 

 

 

Хто тепер рулитиме

 

Міґель Діас-Канель — новий лідер Компартії Куби, раніше був тільки головою Державної ради, а віднині матиме всю повноту влади в країні.

 

Діаса-Канеля вважають як політиком, який уникає конфліктів і виконує вказівки начальства, так і надійним наступником Рауля Кастро. Він практично не робить публічних заяв. У 2017 році в інтернеті з’явилося відео із закритої зустрічі членів Компартії, на якій Діас-Канель, згідно з офіційними повідомленнями, розкритикував дисидентів і незалежних журналістів і звинуватив західні посольства в проведенні підривної діяльності.

 

Куба без Кастро. Мирна революція на острові

Міґель Діас-Канель // EPA

 

 

Водночас Діас-Канель виступав на захист вчених і блогерів, яких критикували прихильники влади.

 

Головний виклик для Діаса-Канеля — перехід до єдиної валюти, який, як очікують, спричинить інфляцію та може вдарити по державних компаніях.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар