НКРЕКП має знайти рішення, щоб зробити Енергоринок ефективним - Адріан Прокіп
27.5 C
Киев
25.07.2021
Без рубрики

НКРЕКП має знайти рішення, щоб зробити Енергоринок ефективним — Адріан Прокіп

Учасники українського ринку енергетики вважають, що методологія тарифоутворення для енергорозподільної системи прийнята НКРЕКП не дозволить поліпшити якість електропостачання та приєднання до електромереж.

енергетика, вишки, тарифи, електроенергія

енергетика, вишки, тарифи, електроенергія

НКРЕКП повинна знайти баланс між ефективністю ринку, сприятливими умовами для інвестицій і захистом споживачів. Про це заявив науковий співробітник Інституту Кеннана і енергетичний експерт Українського інституту майбутнього Адріан Прокіп в колонці для Emerging Europe.

Енергетичний експерт заявив, що система тарифоутворення, яка діяла раніше призвела до того, що українські електромережі зношені на 60-80%.  У зв’язку з цим в Україні середня тривалість перерв в електропостачанні для кожного споживача електроенергії (SAIDI) становить 683 хвилини. Згідно з річним звітом про результати діяльності регулятора НКРЕКП за 2019 рік це в 2-10 разів вище, ніж в інших європейських країнах.

Крім того, методологія тарифоутворення, впливає на простоту приєднання до мереж, яка за версією Світового банку базується на швидкості і вартості приєднань об’єктів в інфраструктурі електричних мереж – це одна з 10 складових, що формують позицію країни в рейтингу Світового банку Doing Business. Прокіп підкреслює, що незважаючи на те, що Україна займає 64-е місце в загальному рейтингу Doing Business, за конкретним показником «доступу до електроенергії» — це місце 128-е.

Експерт підкреслює, що перехід на стимулююче тарифоутворення мав би поліпшити якість електропостачання та приєднання до мереж, але поточна методологія, ініційована НКРЕКП в 2020 році – не дозволить цього зробити.  «Цей документ передбачає норму прибутку 16,74% для нових інвестицій в активи і 3% для вже існуючої і використовуваної інфраструктури. Однак розподільні компанії стверджують, що навіть ставка на інвестиції все ще недостатньо висока для поліпшення якості постачання», — зазначив енергоексперт.

Прокіп так само заявив, що найбільше побоювання у регулюючого органу викликає вплив на ціни для кінцевих споживачів. Однак, на думку енергоексперта, пошук балансу між ефективністю ринку, сприятливими умовами для інвестицій і захистом споживачів є завданням Регулятора.

«Верховна рада і уряд можливо і несуть відповідальність за законодавче середовище, але як формально незалежний орган НКРЕКП повинен почати пошук рішень, які зроблять енергетичні ринки ефективними і забезпечать надійне енергопостачання», — пише експерт.

Нагадаємо, раніше Нацрада реформ на чолі з президентів затвердила реформу приєднання до електромереж. Проблему дорогих підключень до мереж пропонується вирішити шляхом оплати частини вартості енергокомпаніями і встановленням ставки прибутковості в стимулюючому тарифі на рівні 6% на стару базу.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар