14.1 C
Киев
18.05.2021
Новини світу

Нові епідемії. Чим ще можуть заразити людину

Нові епідемії. Чим ще можуть заразити людину

Звідки чекати нової пандемії

Передатися людині поки вдалося приблизно 250 патогенним вірусам, вчені впевнені — це далеко не межа.

 

Поки світ ніяк не може побороти пандемію коронавірусу, вчені з’ясовують, через що може початися нова епідемія.

 

Німецьке видання Süddeutsche Zeitung описує дослідження Каліфорнійського університету в Дейвісі про патогенні віруси, які можуть передатися від тварин людині.

 

Так чим ще можемо заразитися?

 

 

Загроза від тварин

 

Всього, згідно з оцінками вчених, в організмах ссавців і птахів є близько 1,67 млн вірусів, приблизно половина з яких потенційно може передатися людині — і тим самим викликати нову епідемію.

 

Поки передатися людині вдалося приблизно 250 патогенним вірусам. Серед них — збудник лихоманки Ебола, віспа мавп, гепатит Е і MERS.

 

Вчені з Каліфорнійського університету в Дейвісі опитали 65 експертів з вірусології, епідеміології, екології та медицини, після чого визначили 31 фактор, що підвищує ризик передачі вірусу людині.

 

До них відносяться і характеристики самого вірусу, і властивості тварин-господарів. Ризик зростає, коли вірус циркулює в організмі тварин, які часто контактують із людиною. Або коли тварини-господарі є представниками не тільки різних видів, а й різних загонів тварин, наприклад коли збудник зустрічається як в організмі гризунів, так і в приматів, що свідчить про велику пристосовуваність збудника.

 

І, нарешті, свою роль відіграють і фактори довкілля, наприклад, коли багато людей проживають у місці проживання тварин-господарів або ж вторгаються в їхнє природне місце існування.

 

Там, де людина вирубує дерева, перетворює природні площі в поля, прокладає дороги в незайманих районах, зростає ймовірність нових контактів між людиною і дикими тваринами, які можуть спричинити серйозні наслідки.

 

 

Найнебезпечніші

 

Вчені оцінили ці чинники ризику стосовно до майже 900 вірусів, що зустрічаються в організмі тварин, і склали рейтинг ризику передачі збудників людині.

 

Перше місце зайняв збудник лихоманки Ласса. Він регулярно викликає спалахи захворюваності серед людей; люди заражаються переважно через екскременти мишей, які живуть у полях і на садових ділянках у регіонах Африки.

 

Іншими кандидатами на перехід до людини є нові ліссавіруси, до яких відноситься, наприклад, збудник сказу. Також у перших рядках списку знаходиться і вірус Бомбалі, еболавірус, виявлений кілька років тому в організмі кажанів.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар