Опубліковано агентурні доноси на Хвильового
-2.5 C
Киев
18.01.2022
Новини України

Опубліковано агентурні доноси на Хвильового

Опубліковано агентурні доноси на Хвильового

Фото: litakcent.com Оприлюднено доноси чекістів на Хвильового

У 128-му річницю від дня народження письменника архів СБУ оприлюднив його лист до матері і передсмертну записку.

 

Центр досліджень визвольного руху й Архів СБУ опублікували 50 архівних документів у справі письменника Миколи Хвильового (Микола Фітільов, 1893-1933). Про це повідомляє сайт Центру в понеділок, 13 грудня.

 

Сьогодні виповнилося 128 років від дня народження Хвильового.

 

В електронній версії документів можна ознайомитися з анкетою зі справи-формуляра на Хвильового, агентурними доносами про другу частину роману Вальдшнепи, повернення Хвильового з-за кордону. Також опубліковано лист Хвильового до матері, його передсмертну записку, а також передсмертну записку до дочки.

 

Крім того опубліковано доноси агентів на письменника, листи й протокол допиту дружини письменника Юлії Уманцевої від 13 травня 1933 року.

 

Радянські спецслужби відкрили справу-формуляр на Хвильового і додали в анкету кілька відомостей: рік і місце народження, адресу, професію, прізвисько. Серед чекістів письменника називали Вальдшнеп — за назвою роману. Прізвисько письменника говорить про те, що спецслужби стежили за його творчістю.

 

«Що роблять герої Хвильового — п’ють, розбещують, бігають за спідницями, їздять на автомобілях, жеруть сенаторські й дитячі пайки, словом, нове міщанство з партквитками», — стверджують в агентурному зведенні.

 

Також агентів обурило, що у творах письменника «вся робота ЧК представлена ​​як чорний трибунал, тобто садисти, які пригнічують інтелігента і змушують його вбити свою матір».

 

Агенти доносили також на літературне об’єднання ВАПЛІТЕ (Вільну академію пролетарської літератури), до якого входив Хвильовий. Членів ВАПЛІТЕ змусили завершити діяльність організації в 1928 році через «войовничий націоналізм», після заборони за ними стежили радянські органи.

 

Серед опублікованих матеріалів є особисті листи Хвильового, зокрема від його матері. З листування видно, що мама письменника була в скрутному становищі, переживала голод.

 

Опубліковано агентурні доноси на Хвильового

 

 

Нагадаємо, раніше СБУ розсекретила архів про репресії СРСР у Криму. Визначено перелік з 106 архівних справ, які висвітлюють репресивну діяльність радянських органів держбезпеки в Криму.

 

Також повідомлялося, що СБУ показала засекречені документи про Грушевського. Михайла Грушевського намагалися репресувати, вербувати, за ним шпигували, перехоплювали його листи, підшукували агентів серед оточення.

 

Бабин Яр: СБУ відкрила архіви

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар