5.2 C
Киев
30.12.2020
Новини України

Опубліковано звіт Ради про податкові «сручування»

Опубліковано звіт Ради про податкові "сручування"

Фото: Корреспондент.net Бюджет недоотримує мільярди гривень через податкові схеми

Тільки за однією схемою щомісячний обсяги реалізованого фіктивного ПДВ оцінюється в близько 2,5 млрд грн.

 

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради опублікувала звіт про податкові «скручування».

 

Згідно з її висновками, найбільш поширеною схемою ухилення від сплати ПДВ є формування «фіктивного» податкового кредиту.

 

 

Ця схема полягає в тому, щоб поєднати в системі податковий кредит, сформований внаслідок ввезення або виготовлення товарів широкого вжитку або тих, які користуються попитом на тіньовому ринку і потім продаються за готівку без сплати податків, і податкове зобов’язання, що виникає у платників легального сектора економіки, коли їм потрібно легалізувати в Системі електронного адміністрування податку на додану вартість товари, виготовлені в тіньовому секторі економіки.

 

Функціонування «скручування» засноване на внесення в податковій накладній завідомо неправдивих даних про поставки товарів, податковий кредит за якими потім використовують для зменшення податкових зобов’язань, що виникають при постачанні товарів, послуг, що надаються легальним сектором економіки.

 

«Тобто, джерелом виникнення «фіктивного» податкового кредиту є реалізація товару за готівку без будь-якого врахування з подальшим продажем документів на цей же товар замовнику податкового кредиту. Характерною ознакою «скручування» є поєднання в операціях несумісних товарів, наприклад, «скручувальник» відображає в документах придбання сигарет, при цьому здійснює продаж огірків, кукурудзи і т.д.», — пояснюється у звіті.

 

Як повідомляється, був проведений аналіз даних Єдиного реєстру податкових накладних та виявлено суб’єкти господарювання, які протягом січня 2019 — березня 2020 років здійснювали операції з підміною товарної номенклатури.

 

 

Обсяги реалізованого фіктивного ПДВ такими платниками складають близько 2,5 млрд грн щомісяця. Далі цей податковий кредит розходиться від «скручувальника» через «транзитерів» до вигодонабувачів.

 

Відзначається, що за даний період суб’єктами господарювання сформований і використаний фіктивний ПДВ в розмірі не менше 28,686 млрд грн. Комісія звертає увагу на те, що наведені суми не є остаточними — це тільки втрати від однієї операції, «скручування».

 

В середньому, і місяць у таких операціях беруть участь від 100 до 250 платників податків.

 

Також були встановлені територіальні органи податкової служби, на обліку в яких перебуває найбільша кількість таких платників — це ГУ ДПС у Львівській, Київській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Харківській областях та в Києві.

 

Також у звіті ТСК наводяться факти зловживання посадовими особами податкової.

 

В цілому, комісія прийшла до висновку, що держбюджети на 2019 і 2020 рік (з січня по квітень 2020 року) не був виконаний у повному обсязі через недоліки в адмініструванні податків, зборів та митних платежів фіскальної, податкової та митної службами, а також існуванням схем зі штучного формування податкового кредиту з податку на додану вартість, недостатність дій щодо запобігання та протидії контрабанді та зменшення показників митних платежів.

 

Найбільш поширеною схемою ухилення від сплати ПДВ є формування «фіктивного» податкового кредиту, який отримав назву «скручування», що набула масового характеру протягом досліджуваного Комісією періоду.

 

Нагадаємо, в травні 2020 року екс-міністр фінансів Ігор Уманський заявив про так звані скручування — схему незаконного відшкодування ПДВ. її суть полягає в тому, що одне підприємство продає іншому документи на свій імпортний ПДВ, сплачений на митниці, а ввезену продукцію реалізує на ринку за готівку. За словами Уманського, за такими схемами держбюджет щорічно втрачає, приблизно, 60 млрд грн.

 

Влітку глава податкової Олексій Любченко заявив, що обсяги «скрученого» податку на додану вартість досягають 40 мільярдів гривень на рік.

 

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар