0.9 C
Киев
07.01.2021
Новини світу

Перська затока і Катар помирилися. У чому причини

Перська затока і Катар помирилися. У чому причини

Фото: Getty Катар вийшов з-під дипломатичної і торгової блокади

Три арабські монархії та Єгипет підписали заяву про примирення з Катаром і повідомили про повне відновлення дипломатичних відносин.

 

Група арабських країн на чолі з Саудівською Аравією після трьох років дипломатичного конфлікту і торгової блокади відновлює відносини з Катаром, який відправили в ізоляцію, звинувативши у фінансуванні тероризму та втручанні у внутрішні справи сусідніх держав. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Антиіранський фронт

 

Лідери шести країн, що входять до складу Ради співпраці арабських держав Перської затоки, підписали на саміті в саудівському місті Аль-Ула угоду про «солідарність і стабільність», яка ознаменувала завершення дипломатичного протистояння Саудівської Аравії і її союзників Оману, Бахрейну, ОАЕ і Кувейту з Катаром.

 

«Нам необхідно об’єднати наші зусилля для протидії викликам, що стоять перед нами, особливо загрозам, що походить від ядерної і ракетної програм іранського режиму, а також його планів саботажу і руйнування», — пояснив необхідність примирення саудівський кронпринц Мухаммед бен Салман.

 

Підписаною 5 січня угодою в повному обсязі відновлюються перервані раніше дипломатичні відносини з Катаром. Катар, своєю чергою, відмовиться від позовів до цих країн.

 

У заяві за підсумками саміту йшлося про зміцнення співпраці між країнами регіону, в тому числі, військової інтеграції і завершення всіх загальних економічних проектів. У документі йдеться про зобов’язання країн регіону не порушувати суверенітет один одного і разом боротися з тероризмом і пандемією коронавірусу.

 

Як повідомляє Reuters, старший радник і зять чинного президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер допоміг у досягненні угоди між Саудівською Аравією і Катаром. Кушнер був присутній на саміті.

 

У ході саміту саудівський принц та інші учасники зустрічі висловили подяку посередницьким зусиллям Кувейту, а також США.

 

Авторитетна газета Wall Street Journal вважає, що процесу примирення в Затоці посприяло схвалення адміністрацією Трампа багатомільйонних оборудок із продажу зброї Саудівській Аравії і Єгипту. Найбільші країни Перської затоки оголосили про розрив дипломатичних відносин з Катаром влітку 2017 року, звинувативши його у фінансуванні тероризму.

 

Катар не перший рік критикують за підтримку ісламістських рухів. ОАЕ особливо проти зв’язків Дохи з організаціями Брати-мусульмани і ХАМАС, оскільки Абу-Дабі вважає їх смертельною загрозою для Перської затоки.

 

Катар також підтримував і підтримує ісламістські партії і повстанські угруповання в різних конфліктах, включаючи Лівію і Сирію.

 

Він вважається найбільш агресивним союзником ісламістських угруповань у Сирії, які прагнуть повалити режим Башара Асада. За словами критиків, йдеться про непряму допомогу таким пов’язаним з Аль-Каїдою угрупованням, як Тахрір аш-Шам.

 

У розпал кризи на адресу Дохи був направлений перелік вимог з 13 пунктів. У тому числі — закриття телеканалу Аль-Джазіра і турецької військової бази, розрив дипломатичних відносин з Іраном і зупинка фінансування терористичних груп. У Катарі називали звинувачення з боку чотирьох держав необгрунтованими.

 

Саудівська Аравія — єдина держава, з якою у Катару є сухопутний кордон. У розпал блокади у вересні 2018 року Ер-Ріяд погрожував навіть вирити на кордоні широкий канал і «перетворити Катар в острів».

 

Перська затока і Катар помирилися. У чому причини

Країни Перської затоки / BBC

 

Відновлення дипломатичних відносин з Катаром може стати останнім кроком у створенні антиіранського альянсу в регіоні за участю Ізраїлю та арабських держав.

 

«Сьогодні ми гостро потребуємо об’єднання зусиль для розвитку нашого регіону і протидії навколишнім викликам, особливо загрозам, створюваним ядерною програмою іранського режиму, його програмою балістичних ракет і його проектами саботажу і руйнувань, включаючи терористичні і релігійні дії, спрямовані на дестабілізацію безпеки і стабільності в регіоні», — заявив бен Сальман.

 

Серед інших чинників примирення експерти називають проблему транзиту влади від короля Саудівської Аравії до Мухаммеда бен Сальмана: спадкоємцю важливо показати успіхи в міжнародній політиці.

 

Незважаючи на символічну важливість примирення Катару з сусідами, вони залишаються по різні сторони конфлікту в ряді регіональних конфліктів — у тому числі, громадянській війні в Лівії.

 

Катар і Туреччина в ньому підтримують визнаний ООН уряд у Тріполі, в який входять представники Братів-мусульман, а ОАЕ — армію генерала Халіфи Хафтара.

 

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар