-2.7 C
Киев
14.01.2021
Новини світу

Походження COVID. Китай впустив ВООЗ в Ухань

Походження COVID. Китай впустив ВООЗ в Ухань

Фото: Getty ВООЗ шукає джерело коронавірусу в Ухані

Дослідженням займуться десять експертів у сфері вірусології, громадської охорони здоров’я, зоології, епідеміології з різних країн.

 

Китай все ж погодився впустити на свою територію експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, які розслідують походження коронавірусу, що призвів до пандемії.

 

Вчені прибудуть у КНР 14 січня, але приступити до досліджень зможуть тільки після того, як проведуть два тижні на карантині. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Дослідження під контролем китайців

 

Ще в грудні 2020 року ВООЗ, після довгих місяців переговорів з китайською владою, змогла домогтися дозволу на відправку своїх експертів для вивчення походження коронавірусу SARS-CoV-2.

 

На початку січня двоє фахівців з десяти попрямували в Ухань, проте їх затримали на кордоні, заявивши про проблеми з візами. Тоді глава ВООЗ Тедрос Гебреісус заявив, що вельми засмучений, і відзначив, що підтримує постійний контакт із високопоставленими дипломатами КНР.

 

11 січня ВООЗ повідомила, що Пекін остаточно дав зелене світло на відвідування міжнародних експертів Уханю для забору зразків.

 

Саме в Ухані наприкінці 2019 року вперше було виявлено вірус SARS-CoV-2, після зараження яким у пацієнта може розвинутися небезпечна легенева хвороба COVID-19.

 

До середини січня 2021 року ця інфекція була виявлена майже в 92 мільйонів осіб по всьому світові. За період пандемії 1,9 мільйона осіб з підтвердженим діагнозом COVID-19 померли. Експерти вважають, що обидві цифри можна сміливо множити на два-три.

 

Китайська влада дедалі частіше поширює інформацію про те, що SARS-CoV-2 існував в інших країнах ще до того, як був виявлений у КНР. У якості одного з доказів цієї теорії китайські експерти посилаються на наявність слідів вірусу на заморожених продуктах.

 

Перший випадок коронавірусу був, імовірно, виявлений 17 листопада 2019 року. Більшість вчених вважають, що COVID-19 — вірус зоонозного походження.

 

Передбачається, що він міг передатися людині від летючих мишей, проте неясно, яка тварина стало посередником між кажанами і людиною при передачі вірусу.

 

Найвірогіднішим претендентом вважається панголін, який славиться своїм ніжним м’ясом, а його луска високо цінується в китайській народній медицині.

 

Вважається, що вірус зародився на ринку морепродуктів, де також продається м’ясо екзотичних тварин, у тому числі кажанів і панголінів.

 

«Згідно з планом, наявним у нас на цей момент, експерти 14 січня прилетять із Сінгапуру в Ухань, якщо буде подальша інформація, Китай готовий з усіма нею поділитися», — заявив представник МЗС КНР Чжао Ліцзянь.

 

Глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебреісус раніше вітав швидкий початок міжнародної місії для визначення походження коронавірусу.

 

В експертну групу ВООЗ входять вчені з США, В’єтнаму, Великобританії, Судану, Катару, Нідерландів, Австралії, Данії, Німеччини, Кенії, Росії та Японії.

 

Ця група експертів допускає версію про появу коронавірусу за межами китайського Уханю. Про це в бесіді з журналістами телеканалу CGTN заявила член групи Маріон Купманс, завідувач кафедри вірусології в Університеті імені Еразма Роттердамського.

 

Відповідаючи на питання про дослідження, що вказує на поширення вірусу в Італії за кілька місяців до першого випадку зараження в Ухані, експерт повідомила, що на цьому етапі розслідування не можна нічого виключати і слід неупереджено розглянути всі гіпотези.

 

«Але важливо почати розслідування з Уханю, де стався великий спалах», — підкреслила Купманс.

 

Експертів у всіх поїздках супроводжуватимуть китайські вчені та офіційні особи. Згідно з конфіденційними документами, отриманими газетою New York Times, ВООЗ погодилася з тим, що ключові частини розслідування (перші пацієнти і роль ринку морепродуктів) будуть виконуватися китайською стороною.

 

Іноземним експертам дозволять лише «вивчити» і «доповнити» результати своїх китайських колег, але не переробляти дослідження.

 

Вчені мають намір вивчити дві основні версії походження пандемії. Крім зародження на ринку, це гіпотеза про випадковий витік коронавірусу з вірусологічної лабораторії в Ухані.

 

Огляд щоденників досліджень і порівняння секвенування вірусів, що вивчаються в лабораторії, і вірусів, що знаходяться в обігу, здатен спростувати або підтвердити сумніви.

 

Дослідники також можуть пропрацювати маловідому досі інформацію про передачу вірусу людині під час інтенсивного розведення хутрових звірів, зокрема єнотовидних собак (різновид єнотів) і норки.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар