Представник президента в КСУ розповів про механізм розв'язання кризи
23.9 C
Киев
30.07.2021
Без рубрики

Представник президента в КСУ розповів про механізм розв’язання кризи

Представник президента в КСУ розповів про механізм розв'язання кризи

Фото: пресс-служба ОПУ Федір Веніславський

Парадоксальність політичної кризи, що склалася в Україні, в тому, що за «погані» рішення Конституційного суду він повинен «карати» себе сам, повідомив нардеп Веніславський.

Представник президента України в Конституційному суді, народний депутат фракції Слуги народу Федір Веніславський в коментарі Koрреспондент.net представив план розв’язання кризи з КСУ.

За його словами, під час вчорашнього засідання РНБО президент Володимир Зеленський чітко заявив, що рішення Конституційного суду від 27 жовтня було прийнято з грубими і системними порушеннями норм законів. Тому глава держави вніс до Верховної Ради законопроект Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства з позначкою як «невідкладний».

Разом з тим, Веніславський зазначає, що юридичних механізмів виправлення даної ситуації Конституція України не містить, оскільки вона і Закон про КСУ забезпечують недоторканність для суддів: тільки вони самі можуть припинити свої повноваження.

З іншого боку, за висновком РНБО рішення Конституційного суду від 27 жовтня становить безпосередню і пряму загрозу національній безпеці України, заперечує закріплений Конституцією незворотний курс України на членство в ЄС і НАТО, унеможливлює придбання повноважень посадовими особами органів місцевого самоврядування, обраних народом. Крім цього, рішення викликало гостру негативну реакцію з боку міжнародних партнерів України — і політичних, і фінансових.

«Для того, щоб усунути ці загрози національній безпеці держави, безперечно легітимних механізмів немає. Тому було прийнято політико-правове рішення ініціювати законопроект, який передбачає, що рішення Конституційного суду України прийнято в умовах реального конфлікту інтересів, у власних інтересах суддів КСУ, є юридично нікчемним і втрачає чинність з моменту прийняття закону. А повноваження всього нинішнього складу КСУ, який допустив прийняття рішення із системним, грубим порушенням норм суддівської етики, норм законів і самої Конституції, повинні бути достроково припинені», — пояснив депутат.

Тепер тільки парламент може оцінити законопроект Зеленського і прийняти його, додав він.

«Прийняттям цього документа Верховна Рада як представник українського народу легітимізує ідею перезавантаження Конституційного суду України, яку ініціював президент, і тим самим виконає волю українського народу», — наголосив Веніславський.

За його словами, якщо закон буде прийнятий парламентом і набуде чинності, повноваження нинішнього складу Конституційного суду будуть припинені достроково.

«Припиняться повноваження саме складу КСУ, а не суддів. Оскільки вичерпний перелік підстав дострокового припинення повноважень судді Конституційного суду передбачений Конституцією. Парадоксальність ситуації в тому, що ті гарантії суддів КСУ, які повинні були забезпечити здійснення неупередженого, об’єктивного, чесного конституційного судочинства, перетворилися в індульгенцію за будь-які довільні дії з боку суддів КСУ. Оскільки Верховна Рада не може законом припинити повноваження окремого судді, має бути прийнято політико-правове рішення про дострокове припинення повноважень всього складу Конституційного суду України», — сказав депутат.

Далі з дотриманням процедур має бути призначений новий склад Конституційного суду, вважає представник президента в КСУ.

«Я думаю, що новий склад Конституційного суду має оцінити ієрархію цінностей, які порушені нинішнім складом КСУ, в тому числі цінність прав людини, європейської інтеграції України, цінність верховенства права, оскільки порушення суддями суддівської етики та вчинення дій в умовах конфлікту інтересів — безсумнівно заперечує верховенство права», — пояснив Веніславський.

Нагадаємо, в Україні спалахнув політичний скандал після того, як 27 жовтня на закритому засіданні КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування. Пізніше в ЄС відреагували на рішення КСУ щодо декларацій. У Представництві Євросоюзу нагадали, що фінансова допомога Україні пов’язана з діяльністю антикорупційних органів. Також ЗМІ повідомили, що через КС Україна може втратити безвіз.

Сьогодні стало відомо, що будівлю Конституційного Суду України зранку оточили спецтехніка і близько 650 силовиків, також стали збиратися протестувальники.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар