"Присмерк США". Стратегічний договір Китаю з Іраном
7.2 C
Киев
17.04.2021
Новини світу

«Присмерк США». Стратегічний договір Китаю з Іраном

"Присмерк США". Стратегічний договір Китаю з Іраном

Ван Ї і Мохаммад Джавад Заріф у Тегерані

Угода про всеосяжне стратегічне партнерство між Пекіном і Тегераном кидає новий виклик Вашингтону.

 

Китай і Іран підписали всеосяжну угоду «про політичне, стратегічне і економічне співробітництво». КНР зобов’язалася в найближчі 25 років інвестувати в Іран в обмін на стабільні поставки нафти. За масштабом сума порівнянна з ВВП Ісламської Республіки.

 

Президент США Джо Байден висловив заклопотаність альянсом геополітичних противників, а в Тегерані назвали пакт із Пекіном «частиною активного опору» Америці, який «прискорює її занепад». Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Байден занепокоєний вже рік

 

Китай і Іран вийшли на новий, стратегічний, рівень взаємовідносин: міністри закордонних справ Мохаммад Джавад Заріф і Ван Ї підписали в Тегерані угоду «про політичне, стратегічне і економічне співробітництво».

 

Коментуючи підписання угоди, в Ірані відзначили, що вона може «дуже ефективно сприяти поглибленню ірансько-китайських відносин».

 

Китай каже, що розглядає договір з Іраном як частину стратегії Один пояс — один шлях, яка повинна забезпечити реалізацію амбітного проекту Новий Шовковий шлях.

 

Слід зазначити, що візит Ван Ї в Іран — це частина його близькосхідного турне. У числі країн відвідування китайського міністра — ОАЕ, Оман і три країни, з якими в іранців найбільш складні відносини: Бахрейн, Туреччина і Саудівська Аравія.

 

На сьогоднішній день Пекін є найважливішим торговим партнером Ірану. До того як у 2018 році США відмовилися від дотримання ядерної угоди з Іраном і ввели проти Тегерана санкції, Китай був найбільшим покупцем іранської нафти у світі.

 

Фундамент угоди був закладений під час візиту глави КНР Сі Цзіньпіна в Тегеран ще в 2016 році. Тоді сторони домовилися розвивати спільну роботу в таких сферах, як транспорт, експлуатація портів, енергетика, промисловість і сервіс.

 

У парламенті Ірану критикували уряд за переговори, які ведуться без узгодження з населенням країни. Заріф запевнив депутатів, що договір буде підписаний без секретних протоколів, а громадськість отримає повну інформацію про зміст документа після закінчення переговорів.

 

Незважаючи на цю обіцянку міністра закордонних справ Ірану, про деталі угоди про співпрацю між Пекіном і Тегераном, підписаної 27 березня, відомо дуже мало.

 

Серед відомих деталей — Пекін буде в пріоритетному порядку постачати Тегерану вакцини від коронавірусу. Зараз в Ірані використовують препарати з Китаю, Індії та Росії.

 

Газета New York Times з посиланням на іранські ЗМІ пише, що Пекін зобов’язався протягом 25 років інвестувати в іранську економіку 400 мільярдів доларів — за масштабом це можна порівняти з ВВП Ірану (454 мільярди).

 

В обмін на це Тегеран гарантує стабільні поставки нафти, імовірно, з серйозними знижками. Сторони домовилися заснувати ірансько-китайський банк, який може використовуватися для розрахунків за такі поставки.

 

Таким чином, Іран, вирізаний зі світового ринку нафти жорсткими санкціями адміністрації Дональда Трампа, повертається у велику нафтову гру, отримавши найбільшого у світі клієнта. 

 

Китай різко збільшив закупівлі іранської нафти на початку 2021 року, а в березні довів до історично рекордних 3,75 мільйона тонн, повідомляє Reuters з посиланням на дані Refinitiv Oil Research.

 

Аналітики SVB Energy на основі переміщення іранських танкерів оцінюють поставки в один мільйон барелів на добу, що робить Іран третім найбільшим постачальником у КНР після Росії і Саудівської Аравії.

 

Швидше за все, угода також охоплюватиме не тільки такі сфери, як економіка і культура, а й більш чутливі сфери — оборонну і розвідувальну.

 

Спостерігачі звертають увагу на вживання в документі словосполучення «стратегічне партнерство». З Росією, наприклад, Китай, незважаючи на декларований збіг поглядів на багато які зовнішньополітичні питання, уклав договір тільки про добросусідство, дружбу і співробітництво.

 

У минулому році великий резонанс викликали слова принца Рези Пехлеві, сина останнього шаха Ірану Мохаммеда Рези Пехлеві, який проживає у вигнанні в США, що в секретній частині документа йтиметься про військове співробітництво.

 

За заявами Пехлеві, китайські військові можуть бути допущені на іранську територію для охорони стратегічно важливого морського шляху по Перській затоці.

 

Вихід Тегерана і Пекіна на рівень стратегічного партнерства з часом збігся з періодом безпрецедентного характеру санкційного тиску, як на Китай, так і на Іран, з боку США і деяких американських союзників.

 

Отримавши політичну і фінансову підтримку з Піднебесної, Тегеран зможе більш впевнено почувати себе в контактах з Вашингтоном щодо скасування санкцій, введених при Дональдові Трампі через роботу Ірану з ядерної та ракетної програм.

 

Під час кризи у відносинах з Іраном, що дісталася в спадок нинішньому президенту США Джо Байдену, Білому дому буде важче домовлятися з іранською владою щодо ядерної програми.

 

«Мене це турбує вже рік», — зізнався глава Білого дому 28 березня, відповідаючи на питання журналістів про «партнерство між Пекіном і Тегераном, яке вже зароджується».

 

А держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв’ю телеканалу CNN визнав, що «у відносинах з Китаєм стає дедалі більше аспектів, що підсилюють конфронтацію», у зв’язку з чим США «повинні вибудовувати відносини з Китаєм з позиції сили».

 

Раніше, виступаючи в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, Блінкен включив Китай і Іран у число головних військових загроз для США і Заходу — разом з Росією і Північною Кореєю.

 

«Занепокоєння Байдена повністю виправдане. Розквіт стратегічної співпраці на Сході прискорить падіння США», — написав у своєму мікроблозі у Twitter секретар Вищої ради національної безпеки Ірану Алі Шамхані.

 

За його словами, «підписання» дорожньої карти «стратегічного партнерства між Іраном і Китаєм є частиною активного опору» Вашингтону.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар