Саакашвілі знову кличе на Майдан. Вибори в Грузії
16.4 C
Киев
17.05.2021
Новини світу

Саакашвілі знову кличе на Майдан. Вибори в Грузії

Саакашвілі знову кличе на Майдан. Вибори в Грузії

Протести опозиції в Грузії

На парламентських виборах, що пройшли 31 жовтня в Грузії, перемогу святкує правляча партія Грузинська мрія, опозиційна коаліція на чолі з екс-президентом Михайлом Саакашвілі закликає до бойкоту.

 

У 2020 році активно трясе пострадянський простір. Білорусь і Киргизстан страйкують, тепер надійшла черга і Грузії. Там пройшли парламентські вибори, які опозиція на чолі з досить відомим в Україні Михайлом Саакашвілі розглядала як замалим не найреальніший за останні роки шанс перехопити владу. Але поки не вийшло. Поки що, тому що Міхо знову кличе грузин на Майдан.

 

Корреспондент.net стежить за ситуацією в Грузії.

 

 

Результати виборів

 

На парламентських виборах в Грузії діє мішана система — 120 із 150 депутатів парламенту обираються за партійними списками. Ще 30 депутатів обираються в округах.

 

Участь у виборах в грузинський парламент брали відразу 48 партій, а також два політичних блоки. Прохідний бар’єр на нинішніх виборах визначений усього 1%.

 

Партія влади Грузинська мрія взяла 48,15% голосів виборців, блок Саакашвілі — Єдиний національний рух — Об’єднана опозиція — 27,14%. Також в парламент пройшли інші дрібні опозиційні партії: Європейська Грузія — 3,78%, Лело — 3,15%, Стратегія Агмашенебелі — 3,15%, Альянс патріотів Грузії — 3,14%, Гірчі — 2,89%, Громадяни — 1,33% і Лейбористська партія — 1%.

 

Таким чином, тільки за квотою в 120 депутатів, визначеною на партії, владна політсила отримає відразу 76 мандатів, а отже, одноосібну більшість в парламенті і можливість формувати уряд.

 

На округах ситуація теж не надто радісна для опозиції. Уже майже остаточно зрозуміло, що 13 мандатів з 30 округів отримає Грузинська мрія. В інших 17 округах пройде другий тур виборів. Кандидати від провладної партії лідирують відразу в 16 із 17 округів.

 

 

Опозиція протестує

 

Опозиція заявила про «тотальні фальсифікації» виборів і початок акції протесту. Біля парламенту в неділю, 1 листопада, навіть встигли встановити намети.

 

 

 

Усі опозиційні партії, які проходять до нового парламенту, а це всі партії, крім Грузинської мрії, оголосили бойкот і відмовляються від мандатів на знак протесту проти фальсифікації виборів.

 

Згідно із законом, 150-місний грузинський парламент стає повноважним тільки після того, як для присяги зберуться як мінімум дві третини його складу, тобто 100 депутатів. І в Грузинської мрії зараз є всі шанси зібрати цих сто самостійно.

 

 

А що Захід?

 

Місія ОБСЄ не побачила серйозних порушень на грузинських виборах, що сильно підриває заяви опозиції про фальсифікації.

 

«Вибори були конкурентними, і в підсумку основні свободи були дотримані, хоча постійно звучали звинувачення в тому, що на виборців чиниться тиск, і не було чіткої розмежувальної лінії між правлячою партією і державою, що знизило довіру до процесу», — заявила Елона Джебреа Ходжа — спостерігач від Парламентської асамблеї ОБСЄ і керівник короткострокової місії.

 

Вона зазначила, що вибори пройшли «в цілому ефективно», незважаючи на труднощі, зумовлені пандемією коронавірусу.

 

«У той же час домінантне представництво правлячої партії у виборчих комісіях створило у людей негативне сприйняття того, наскільки об’єктивно і незалежно проводилися вибори на всіх рівнях», — додала Ходжа.

 

При цьому громадська організація Transparency International — Грузія назвала вибори «кроком назад» у порівнянні з виборами 2016 року. Їхні спостерігачі говорять про 170 зафіксованих порушень і 46 поданих скарг.

 

ТI — Грузія вказує на те, що ЦВК почала публікувати попередні результати через майже вісім годин після закриття дільниць. У сам день виборів були випадки зіткнень біля дільниць, перешкоджання роботі спостерігачів і ЗМІ, порушення таємниці голосування.

 

Зокрема, спостерігач від ТI в Марнеулі стверджує, що один з виборців проголосував 10 разів. У зв’язку з цим організація вимагає визнати недійсними результати голосування на всій дільниці. Іноді в кабінки заходили парами.

 

Саме пауза у вісім годин з оголошенням результатів, на думку опозиції, найяскравіше свідчить про порушення.

 

Найближчим часом в Грузії буде точно гаряче.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар