Сплеск емоцій у Сочі. Зустріч Путіна і Лукашенка
23.7 C
Киев
25.06.2021
Новини світу

Сплеск емоцій у Сочі. Зустріч Путіна і Лукашенка

Сплеск емоцій у Сочі. Зустріч Путіна і Лукашенка

Лукашенко прилетів до Путіна

Володимир Путін і Олександр Лукашенко провели першу зустріч після інциденту з літаком Ryanair, який посадили в Мінську заради затримання одного з опозиціонерів.

 

Олександр Лукашенко поїхав у гості до Володимира Путіна в розпал однієї з найпотужніших криз у його політичній кар’єрі. Після того як Мінськ фактично перехопив цивільний літак заради затримання одного з опозиціонерів Романа Протасевича, проти Білорусі вводять санкції по всьому світові. На цьому тлі Лукашенко подався в останню цитадель своєї підтримки.

 

 

«Я Вас поінформую»

 

Формально Лукашенко і Путін не збиралися говорити про інцидент із літаком Ryanair, але фактично зустріч почали саме з цього питання.

 

Лукашенко приніс із собою валізку, вказав на неї жестом і сказав Путіну: «Я Вас поінформую. Я, оскільки маю таке довірче ставлення, узяв деякі документи. Покажу Вам, щоб Ви розуміли, що відбувається та що це за люди».

 

Мабуть, він має на увазі Софію Сапєгу і Романа Протасевича, яких, власне, затримали після посадки літака.

 

Водночас Лукашенко запропонував своє формулювання нинішньої ізоляції Білорусі.

 

— Спасибі, що приїхали, як домовлялися, домовлялися про це ще до чергового витка… — почав Путін.

 

— Сплеску емоцій, — запропонував інтерпретацію Лукашенко.

 

— Так, сплеску емоцій, — погодився Путін.

 

 

Путін підтримав

 

Путін підтримав Лукашенка в ситуації з посадкою літака Ryanair, коли згадав про історію з літаком президента Болівії Ево Моралеса, який в 2013 році сів у Відні. «Літак президента Болівії свого часу посадили. Президента вивели з літака, і нічого — тиша», — сказав Путін.

 

А ще запропонував Лукашенкові скупатися в морі, той, природно, погодився.

 

У соцмережах одразу ж почали обговорювати портфель Лукашенка, де нібито зберігають деякі документи, що пояснюють подію з літаком Ryanair.

 

Білоруси в зв’язку з цим пригадують цитату від Лукашенка: «Я довічно за цю посаду не триматимусь. Як тільки народ відмовиться від моїх послуг, я портфель під пахву і піду».

 

 

Вимушено підтримав?

 

Експерти вважають, що своїми діями Лукашенко ставить Путіна в невигідне становище, особливо напередодні зустрічі президента РФ з лідером США Джо Байденом.

 

«Посил Путіну є таким, що антизахіднішого за білоруського лідера вже не буде, а отже, треба триматися за цього. Як і всі дороги з північного полюса ведуть на південь, будь-яка зміна влади в Мінську за такої ситуації — дрейф у бік білоруського зближення з Європою», — вважає білоруський політичний аналітик Артем Шрайбман.

 

«Якби Росія не підтримувала їх політично, Білорусь не могла б вчинити так — мова йде не тільки про примус літака сісти, але… і про репресії всередині країни проти опозиції», — говорить Денис Мельянцев, експерт Ради з міжнародних відносин Мінський діалог.

 

«Навіть коли Білорусь поводиться дико і здається, що в цьому не так вже й багато того, щоб Росія підтримувала Білорусь, Росія неодмінно показує, що це — ключовий союзник», — додав Мельянцев.

 

Росія не закликала звільнити заарештовану подругу Протасевича — Софію Сапєгу, хоча вона є громадянкою, власне, Росії.

 

«Лукашенко має переконливий аргумент: Росія та Білорусь мають спільного ворога на Заході. Тому ви або підтримуєте мене, або в кінцевому підсумку втрачаєте Білорусь на користь Заходу», — відзначає Дмитро Тренін, директор Московського центру Карнегі.

 

«Він приїжджає в Сочі не для того, щоб вибачатися або підносити Білорусь Росії. Він хоче продовжити свою гру і змусити Москву платити за все, що він робить, — додав Тренін. — Багато хто в Росії незадоволені цим. Але за нинішніх умов вони не мають кращого варіанта».

 

Натомість інцидент із Ryanair може зробити Білорусь проблемнішим союзником для Росії, ніж раніше. Одна справа, коли ви ведете проект інтеграції із країною, яку всі інші поважають. Інша — коли ви приймаєте державу, яку ніхто з інших не вважає легітимною.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар