Світ без бананів. Загроза найпопулярнішому фрукту
6.3 C
Киев
12.04.2021
Новини світу

Світ без бананів. Загроза найпопулярнішому фрукту

Світ без бананів. Загроза найпопулярнішому фрукту

Світ може залишитися без бананів

Грибок із високою вражальною здатністю загрожує бананам, в особливій небезпеці знаходиться сорт, який продається найкраще.

 

Банани під загрозою. Найпопулярніший фрукт на планеті зіткнувся з хворобою, яка може сильно змінити весь світовий ринок фруктів, пише Die Welt.

 

Зараз частка бананів у світовій торгівлі оцінюється в більш ніж 30 мільярдів євро.

 

У країнах-виробниках вирощування бананів забезпечує роботою сотні тисяч людей.

 

У чому проблема

 

Хвороба під назвою Tropical Race 4 (TR4) вперше була виявлена ​​на Тайвані, зараз агресивний грибок поширюється по всьому світу. У 2016 році він був зафіксований в Африці і Пакистані. У 2019 TR4 досяг Південної Америки — головного регіону з вирощування бананів для світової торгівлі.

 

У Колумбії і Гондурасі вже закриті перші плантації. Засобів знешкодити довгоживучі спори грибка у грунті поки що не існує. Не позбутися грибка і за допомогою хімікатів. Це означає, що заражені площі, як правило, не можна буде використовувати протягом 30-40 років.

 

Світ без бананів. Загроза найпопулярнішому фрукту

EPA

 

Незважаючи на серйозну загрозу виробництву бананів, споживчі ціни поки що залишаються стабільними. Однією з причин стабільності є те, що виробники у Південній і Центральній Америці досить добре стримують поширення хвороби рослин.

 

У багатьох екваторіальних країнах Азії, Африки й Америки банани грають таку ж важливу роль у раціоні, як у нас картопля чи рис. Лише близько 15% всього світового врожаю бананів, що оцінюється щорічно приблизно у 114 мільйонів тонн, відправляються на експорт.

 

Тобто, якщо банани опиняться під загрозою, люди позбудуться не тільки смачного фрукта, а й одного з основних продуктів харчування.

 

Світ без бананів. Загроза найпопулярнішому фрукту

EPA

 

Надія на вчених

 

Австралійський біотехнолог Джеймс Дейл створив генетично модифіковані банани популярного у світовій торгівлі сорту Cavendish, несприйнятливого до TR4. Промисловість тепер має намір вкласти фінансові кошти, щоб підтримати наступний крок: спробувати вивести сорт резистентних бананів, які не зазнали генної модифікації.

 

Для цього планується використовувати технологію генетичних ножиць Crispr/Cas, однак розробка таких сортів займе кілька років. При цьому шкідник вражає саме сорт Cavendish, на частку якого припадає 95% світового продажу бананів.

 

Банани вже не вперше стикаються зі шкідливим грибком. У 1960-і роки на ринку переважали банани сорту Gros Michel, а не Cavendish — вони були більшими, солодшими й ароматнішими, і чистити їх було легше, ніж Cavendish. Але потім їх витіснив грибок TR1, близький родич TR4, і сьогодні вони майже зникли.

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар