6.6 C
Киев
31.12.2020
Новини світу

Вакцинні паспорти. Документ нової епохи

Вакцинні паспорти. Документ нової епохи

У світі можуть запрацювати нові паспорти

В Угорщині створили електронний COVID-паспорт, який підтверджує відсутність коронавірусу у людини, а в Росії планують видавати паспорти вакцинованого вже з січня 2021 року.

 

У 2021 році коронавірус нікуди не дінеться, і світ активно готується жити з ним довгий час. Одна з головних тенденцій — розробка нових паспортів для громадян, які враховували б ситуацію з коронавірусом. Першопроходець у цьому питанні — Китай. Також вже заявили про подібні розробки в Росії і Угорщини.

 

Корреспондент.net ознайомився з російськими та угорськими ідеями з приводу коронавірусних паспортів.

 

Електронний паспорт і мобільний додаток

 

В Угорщині створили електронний COVID-паспорт, який підтверджує відсутність коронавірусу у людини. А ось система спеціальних мобільних додатків перебуває на стадії тестування.

 

Без нового електронного документа практично неможливо буде здійснити похід у театр, перукарні, відвідати будь-який захід або потрапити на авіарейс.

 

«Ми відчуваємо, що в світі зростає потреба в тому, щоб громадяни могли довести свій захист від коронавірусу, щоб мати можливість вільно пересуватися і користуватися послугами, тобто там, де існує підвищений ризик зараження», — пояснив ідею заступник гендиректора з галузевої та інституціональної інформатики головного управління Національної лікарні Угорщини Балінт Сабо.

 

 

Як пояснив Сабо, мобільний додаток складається з двох частин. Перше — це сам паспорт Covid-19, а друге — контрольний додаток, що підтверджує захист від Covid даного громадянина на основі результатів тестів на коронавірус, проведених за останні 14 днів, і отриманих щеплень.

 

Ці додатки будуть містити тільки інформацію, яка є в системі зони електронних медичних послуг (EESZT), але вони не будуть показувати детальну інформацію про громадянина.

 

Як діятиме програма:

 

— додаток буде ідентифікувати громадянина за допомогою номера його соціального страхування;

 

— видавати сертифікат захисту від COVID-19, перевіряючи результати проведених тестів на коронавірус і історію отриманих щеплень, інші відповідні медичні записи.

 

— видавати QR-код про результати тестів для перевірки достовірності інформації.

 

Російська ідея

 

У Росії обіцяють, що з січня 2021 року паспорт вакцинованого від коронавірусу можна буде отримати в особистому кабінеті на сайті держпослуг, причому видаватися він буде в автоматичному режимі всім, хто зробив щеплення.

 

Помічник міністра охорони здоров’я Росії Олексій Кузнєцов пояснив, що поки йдеться про отримання на держпослугах тільки інформації про поставлене щеплення від коронавірусу, але при цьому не виключив, що з часом у паспорт можуть бути додані і дані про інші щеплення.

 

Поки для вакцинації в Росії доступна тільки вакцина Супутник V, розроблена Центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії і зареєстрована в серпні. Масова вакцинація цим препаратом почалася в середині грудня. Сьогодні кожен щеплений російською вакциною громадянин може отримати сертифікат про зроблене щеплення і пам’ятку з рекомендаціями лікаря.

 

Які права і можливості дасть росіянам паспорт щеплення на федеральному рівні, поки невідомо. Проте влада Москви вже оголосила про «бонуси» тим, у кого буде відмітка про зроблене щеплення. У вівторок мер російської столиці Сергій Собянін пообіцяв, що всім москвичам-пільговикам, які пройдуть вакцинацію від коронавірусу, розблокують соціальні карти.

 

Інші ідеї

 

Про «імунні паспорти» багато говорили ще на ранній стадії пандемії. Передбачалося, що це дозволить людям, які не схильні до ризику зараження, уникати карантинних обмежень. З появою вакцин ідея отримала подальший розвиток.

 

Наприклад, група некомерційних організацій з Женеви Common Trust Network розробила додаток CommonPass. В цей сервіс можна завантажувати результати тесту на COVID-19 або підтвердження про отримання вакцини, а також інші медичні дані. Додаток генерує QR-код, який можна використовувати як пропуск або як повноцінний документ.

 

«Доступ до надійної та перевіреної інформації про здоров’я, включаючи результати тестів і записи про вакцинацію, допоможе урядам запровадити більш гнучку, засновану на оцінці ризиків політику», — зазначається на сайті Common Trust Network.

 

Схожий додаток розробив і IT-гігант IBM. Він називається Digital Health Pass і дозволяє бізнесу і різним установам налаштовувати індикатори, які потрібні для відвідування їх закладів. Це може бути і тест на коронавірус, і перевірка температури, а також записи про вакцинацію — все це буде доступно в телефоні.

 

Проблеми

 

Перешкодою для введення глобальних «вакцинних паспортів» є доступ в інтернет, який є далеко не у всіх жителів планети, не кажучи вже про доступ до смартфонів. Як зазначає CNN, посилаючись на дані дослідницької компанії Canalys, в світі близько 4,2 млрд користувачів смартфонів, а ще 1,8 млрд людей, як і раніше, використовують звичайні мобільні телефони.

 

При цьому промислова асоціація GSMA, яка проводить щорічний Всесвітній мобільний конгрес у Барселоні, вважає, що тільки 49% світового населення має можливість виходити в інтернет через мобільні пристрої.

 

Тому деякі компанії в рамках ініціативи з контролю за поширенням коронавірусу також розробляють спеціальну смарт-карту, яка є ніби проміжним рішенням між паперовими довідками та онлайн-додатками. Так, у жовтні ВООЗ та Естонія домовилися про співпрацю у сфері створення цифрової версії свідоцтва про вакцинацію (електронної «жовтої картки»), щоб підвищити ефективність ініціативи COVAX, заснованої для забезпечення справедливого доступу всіх країн до вакцин.

 

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар