Вбивство Шеремета. Білоруський слід міняє справу
1.8 C
Киев
28.02.2021
Новини України

Вбивство Шеремета. Білоруський слід міняє справу

Вбивство Шеремета. Білоруський слід міняє справу

Фото: РБК Відповіді на питання «Хто вбив Павла?» так досі й немає

Білоруський офіцер Ігор Макар, який опублікував записи розмов голови КДБ Білорусі про планування вбивства Павла Шеремета, дав свідчення українським правоохоронцям у Києві.

 

На початку 2021 року у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета, якого в 2016 році підірвали в центрі Києва, стався несподіваний поворот. Колишній співробітник білоруського КДБ Ігор Макар опублікував записи розмов глави Комітету держбезпеки Білорусі в 2008 — 2012 роках Вадима Зайцева про планування вбивства Павла Шеремета.

 

Тепер Мазур дав свідчення українським правоохоронцям в Києві у справі про вбивство журналіста, а незалежні експерти підтвердили автентичність записів із Зайцевим.

 

Корреспондент.net розбирався, як це змінює хід справи.

 

Показове вбивство

 

На записах з кабінету Зайцева, що зробили в квітні 2012 року, чутно обговорення вбивства Павла Шеремета, який на той час жив у Росії.

 

Лукашенко переказав «понад $1,5 млн на спеціальний рахунок» для неформальних операцій такого типу і хоче «побачити результати», сказав промовець, ідентифікований як Зайцев.

 

Згідно з аудіо, глава КДБ хотів, щоб вбивство Шеремета стало публічним сигналом.

 

«Ось щодо Шеремета потрібно спрацювати, який за*бал б*ядь. Зробимо закладку якусь, і так далі, щоб цього щура б*ядь зовсім б*ядь ні рук, ні ніг не зберуть. Все щоб було, як натуральним чином, але це не так впливає на свідомість людей», — каже голос на запису, ідентифікований як Вадим Зайцев.

 

У підсумку, Шеремет був убитий саме внаслідок вибуху бомби в автомобілі в Києві 20 липня 2016 року.

 

 

Важливі свідчення

 

Після публікації інформації про те, що відбувалося в кабінеті Зайцева в 2012 році, з Макаром зв’язалися українські дипломати і обговорили співпрацю у справі розкриття вбивства Павла Шеремета.

 

У підсумку, Мазур прилетів із Вільнюса, де зараз живе, до Києва і дав свідчення.

 

«На мою думку, я представив достатньо підстав для того, щоб стверджувати, що до замовлення вбивства Павла Шеремета мають відношення білоруські спецслужби. Я дав українській стороні набагато більше інформації, ніж оприлюднив у ЗМІ. Я не публікував її, так як деяким людям загрожувала б небезпека. Ми домовилися, і я пообіцяв, що не оголошу свої показання, так як це може вплинути на слідство. Вже йдуть суди за цією кримінальною справою, і дуже важливо, щоб ця інформація нікуди не потрапила», — розповів Макар Радіо Свободі.

 

За його словами, в Україні його зустріли спецслужби і забезпечили охороною 24 години на добу.

 

Також Макар стверджує, що після слідчих дій у Києві українська сторона повідомила, що у них немає підстав не довіряти йому.

 

Він заявив, що після його свідчень розслідування справи в корені зміниться, і його завершить Генеральна прокуратура України.

 

Експертиза підтвердила

 

Телеканал Настоящее время замовив експертизу аудіозаписів, на яких колишній глава КДБ Білорусі Вадим Зайцев планує вбивство Шеремета в петербурзькій криміналістичній лабораторії аудіовізуальних документів. Дослідження підтвердило достовірність аудіозаписів. Ці ж експерти раніше займалася відновленням магнітних фонограм із затонулого підводного човна Курськ і експертизою записів переговорів для розслідування загибелі Ту-154 під Смоленськом з президентом Польщі на борту.

 

Журналісти знайшли в інтернеті 13 відеозаписів із голосом Зайцева, коли той виступав як глава КДБ і керівник Білоруської федерації біатлону.

 

«Відібравши п’ять записів, експерти порівняли голос Зайцева з голосом чоловіка, який планував вбивства. Висновок: це один і той же чоловік. Дослідження включає в себе аудитивно-лінгвістичний і інструментальний аналіз мови», — йдеться в повідомленні телеканалу.

 

«Відмінності у висоті, силі і тембральних характеристиках голосу порівнюваних дикторів відсутні», — йдеться в дослідженні.

 

За словами фахівців, порівнювані диктори однаково добре контролюють свій емоційний стан.

 

«Навіть тривалі тренування не можуть істотно змінити звичні стереотипи мови, оскільки вони практично не сприймаються звичайним слухом і реалізуються без свідомого артикуляторного контролю, хоча добре видно в рамках інструментального аналізу мови», — наголошується в дослідженні.

 

Як зміниться слідство

 

Українські слідчі у виконанні вбивства Шеремета звинувачують рок-музиканта і військового Андрія Антоненка (Riffmaster), дитячого хірурга і волонтера Юлію Кузьменко (псевдонім Лиса) і військову медсестру Яну Дугар. Нібито Дугар допомагала готувати злочин, а Антоненко і Кузьменко закладали вибухівку під авто, а потім здійснили вибух.

 

Але навіть після публікації білоруських аудіозаписів у МВС заявляли, що підстав для зняття звинувачення з Антоненка, Кузьменко і Дугар не бачать, але сподіваються, що нова інформація може допомогти в пошуку досі невстановлених замовників та організаторів вбивства.

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар