Велика цифрова. Геополітичні прогнози на 2021
-16.7 C
Киев
17.01.2021
Новини світу

Велика цифрова. Геополітичні прогнози на 2021

Велика цифрова. Геополітичні прогнози на 2021

Фото: Getty Images Якими будуть нові світові війни

Аналіз основних геополітичних тенденцій від Лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень IISS.

 

Лондонський Міжнародний інститут стратегічних досліджень IISS опублікував прогнози про те, як буде виглядати світова політика у 2021 році.

 

Перспективи дослідники малюють не дуже райдужні.

 

Сварки світових держав

 

Незважаючи на те, що пандемія коронавірусу в 2020 році відсунула на другий план інші проблеми, вони нікуди не поділися. Як пише SRF, занепокоєння в першу чергу викликає зростаюча напруженість між світовими державами. Відносини США і Китаю переживають свої найгірші часи з 60-х років, Росії та США — з 80-х. Ситуація між Китаєм та Індією така ж небезпечна, як і в 1975 році. Після чотирьох років президентства Дональда Трампа у відносинах між Європою і США вперше після закінчення Другої світової панує невизначеність такого масштабу.

 

З приходом до влади в США Джо Байдена європейсько-американські відносини повинні знову покращитися, принаймні, їх атмосфера. Що стосується відносин між іншими світовими державами, IISS світлих перспектив не бачить.

 

Проблеми США

 

Зріс і зовнішньополітичний авантюризм авторитарних правителів: в Азербайджані і Туреччині проти Вірменії, в Росії проти України і в Сирії, в Китаї у Південно-Китайському морі. У минулому домінування США запобігало ескалації багатьох конфліктів при більш-менш м’якому тиску. Але це домінування, як пророкує інститут, не повернеться навіть за Байдена, якому спочатку необхідно «залікувати внутрішньополітичні рани», перш ніж перейти на зовнішню політику. Крім того, США оголили свої слабкі сторони в ході боротьби з пандемією, що завдало довгостроковий збиток їх репутації. При цьому багатостороння система, основою якої є ООН, за останній рік похитнулася.

 

Роль Китаю

 

У свою чергу, Китай «не йде по стопах США»: Китай стає наддержавою, але, на відміну від Америки, Китаю «не вдалося створити міцні союзи». Новий Шовковий шлях розуміється країнами «не стільки як пропозиція чесного партнерства, скільки як спроба збільшити вплив у багатьох частинах світу». «Все більш зухвала, іноді агресивна поведінка» коштує Пекіну багатьох симпатій — від сусідів у Східній Азії до Європи, Африки та Південної Америки. І не пройшло повз уваги, що Китай використовує пандемію, щоб «закрутити гайки у своїй власній країні», від Гонконгу до Тибету і Сіньцзяну, регіону проживання мусульманських уйгурів. Як зазначає SRF, все менше і менше країн бачать в Китаї доброзичливу світову державу.

 

Цифрові розбірки

 

Місце Заходу на геополітичній карті, проте, буде визначатися не військовим шляхом. Експерти IISS пророкують «Велику Цифрову Гру». У цій грі поки що відсутні правила, а учасники, як і раніше, діють вкрай грубо. І переможець поки не визначений.

 

Одне можна сказати напевно: «протистояння між світовими державами важким тягарем лягає на світ». Рішення поточних конфліктів знайти так само важко, як і загальні підходи до боротьби зі зміною клімату або пандемією. В 2021 році геополітична напруженість, за прогнозами IISS, ймовірно, посилиться. Це небезпечно, тому що час від часу напруженість може розряджатися «з громом і блискавкою».

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар