Вибори з південного заходу. Як у Молдові голосуватимуть за президента
26.3 C
Киев
18.06.2021
Новини світу

Вибори з південного заходу. Як у Молдові голосуватимуть за президента

Вибори з південного заходу. Як у Молдові голосуватимуть за президента

Молдова готується обирати президента

1 листопада на президентських виборах у Молдові зійдуться вісім претендентів. Фаворитами перегонів називають проросійського чинного президента Ігоря Додона і проєвропейську Майю Санду — екс-прем’єра.

Участь в прямих президентських виборах для багатьох політиків — своєрідна розминка перед майбутньою парламентською кампанією. Молдова — парламентська республіка, її законодавчий орган був сформований на початку 2019 року. Але з того часу спливло чимало вина, пише Євген Магда, директор Інституту світової політики в №20 Журналу Корреспондент.

Влітку 2019 року представники Партії соціалістів Республіки Молдова (читай: Ігоря Додона) і блоку ACUM, створеного Майєю Санду і Андрієм Нестасе, спільними зусиллями витіснили з політики країни Влада Плахотнюка. Той був не просто лідером Демократичної партії, але і найвпливовішою людиною в цій невеликій європейській державі. Союз між політичними антагоністами благословили через своїх послів Росія, ЄС і США, що не заважає Плахотнюку сьогодні проживати на території Штатів. Низка молдавських експертів називають Плахотнюка і Додона партнерами, між якими пробігла чорна кішка.

ХТО НА НОВЕНЬКОГО

Прем’єрство Санду виявилося недовгим, в листопаді 2019 роки її змінив безпартійний фінансист і радник Додона — Іон Кику. «Очищена» від Плахотнюка Демократична партія почала підігравати ПСРМ в парламенті, створивши з соціалістами коаліцію. Правда, період її безхмарного існування тривав недовго: кабінет Кіку ще влітку 2020 року перетворився на уряд меншості (до фракцій, що підтримують його, входять 50 з 101 депутата парламенту Молдови). Ось тільки змінити уряд під час пандемії коронавірусу опонентам виявилося не по зубах.

Колишні соратники Плахотнюка створили депутатську групу Pro Moldova, що влітку 2020 року перетворилася на політичну партію. Її лідера Андріана Канду Центрвиборчком Молдови не зареєстрував кандидатом в президенти, визнавши недійсними підписи на його підтримку. Втім, президентська кампанія все одно буде відчувати на собі вплив Плахотнюка. Наприклад, Канду вже встиг заявити, що буде підтримувати противників Додона.

Ще одним очевидним фактором впливу на вибори стане пандемія коронавірусу, жертвами якої в Молдові стали в цілому більш як 1.500 осіб. Для 3,5-мільйонної країни це дуже багато. Сьогодні в червоні карантинні зони потрапляють не тільки великі міста, а й районні центри: з кінця вересня в країні фіксують понад 1 тис. хворих щодня, темп в розрахунку на 100 тис. населення перевищує українські показники майже вдвічі. Втім, про скасування президентських виборів все одно не йдеться. Ще одна особливість: активне голосування громадян Молдови, які проживають за кордоном — в Росії, Румунії, Італії.

Чинний президент Додон відносить до своїх заслуг звільнення лояльного Плахотнюку уряду Павла Філіпа, свої численні поїздки країною і нормалізацію відносин з Росією і невизнаною ПМР. З лідером ПМР Вадимом Красносельським за чотири роки Додон зустрічався вісім разів, неодноразово ці рандеву проходили на лівому березі Дністра. Відносини між невизнаним Придністров’ям і Молдовою перейшли в спокійну фазу, але російська військова присутність в так званій ПМР зберігається, там же розташовані і величезні склади боєприпасів.

Лідер партії Гідність і солідарність Санду поступилася у фіналі президентської кампанії 2016 року близько 4% і сповнена рішучості взяти реванш. Соціологи вважають, що така можливість у неї буде, але для початку їй доведеться з’ясувати відносини із заклятим другом. Його звуть Андрій Нестасе, це лідер Платформи Гідність і правда, котрий разом із Санду боровся проти Плахотнюка і був колишнім віце-прем’єром і міністром внутрішніх справ в її уряді. Сьогодні він також бере участь у президентській кампанії, більше того — закликає Санду зняти свою кандидатуру на його користь. Нестасе не відмовиш у формальній логіці, адже чотири роки тому він активно підтримував свою тодішню соратницю. Цього разу вчорашні союзники стали конкурентами.

У соціальних мережах вже помітили, що ще один кандидат у президенти — лідер Нашої партії Ренато Усатий — взяв на озброєння обіцянку швидких посадок корупціонерів. У 2015 році він вже був драйвером скандалу про вкрадений з банків Молдови мільярд євро, відгомони цієї історії досі — гучний фон в місцевому політичному житті. Правда, в самого Усатого вкрай непрості стосунки з правоохоронними органами Молдови, а свою виборчу кампанію він веде з Росії.

Представницею ще одного емігранта і фігуранта згаданого скандалу про мільярд євро — мільйонера Ілана Шора — є його парламентарій, член Партії Шора Віолетта Іванова.

Ще один досвідчений кандидат Октавіан Цику представляє уніоністів — прихильників об’єднання Молдови і Румунії, яким правління Додона категорично не подобається. Правда, їхній електоральний потенціал невисокий — близько 10%.

Вибори з південного заходу. Як у Молдові голосуватимуть за президента

EPA

Виборча кампанія в Молдові

І НАСЛІДКИ

За роки незалежності Молдова встигла пережити чимало політичних криз, не відкидається, що сплеск колективного невдоволення трапиться і цього разу. Пандемія коронавірусу і погіршення економічної ситуації цьому сприяють. Та й Росія впродовж більш ніж 15 років розглядає Молдову як полігон для гібридного врегулювання замороженого з середини 90-х конфлікту. Хоча «меморандум Козака» сьогодні пішов з порядку денного відносин між Москвою і Кишиневом, прагнення Кремля висмикнути Молдову зі сфери впливу ЄС нікуди не зникло.

Сумна доля ситуативної і недовговічної коаліції ПСРМ і блоку ACUM повинна була навчити колективний Захід обережності. Швидше за все, не варто чекати від представників ЄС і США нових спроб «оптимізувати» ситуацію в Молдові. Так, підтримку Санду вже виявив лідер Європейської народної партії Дональд Туск, але, швидше за все, тією заявою участь Старого Світу цієї осені в молдавських справах і обмежиться.

Тут саме час нагадати, що Додон не відмовляється від курсу на європейську інтеграцію Молдови, але ось про євроатлантичні прагнення точно не йдеться, тим більше що за Конституцією це нейтральна держава.

Проросійська позиція Додона привела до того, що його не шанували ні Петро Порошенко, ні Володимир Зеленський. За Порошенка Україна і Молдова активно співпрацювали в питанні прикордонного контролю. Пізніше Санду встигла в ранзі прем’єра провести переговори в Києві, обмінявшись із Зеленським компліментами. Тому вболівати на майбутніх виборах в Молдові багато українців будуть за Санду. Що стосується фіналу виборчої кампанії, то вона навряд чи обійдеться без брудних технологій та російського гібридного впливу: Молдова — єдина країна в Європі, де найпопулярнішою соцмережею є Одноклассники.

Підсумок: гірше навряд чи стане, політична ситуація сприяє консервації замороженого конфлікту в Придністров’ї, але угруповання російських військових в цьому анклаві зберігається — з усіма супутніми ризиками для України. І ще: підсумки президентських виборів вплинуть на розклади в парламентських — ті можуть відбутися достроково, навесні-влітку 2021 року.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар