8.3 C
Киев
13.04.2021
Новини світу

Відмова від перельотів. Як літаки впливають на клімат

Відмова від перельотів. Як літаки впливають на клімат

Нові правила польотів у Франції

Літаки своїми вихлопними газами забруднюють довкілля, через що в Європі дедалі активніше відмовляються від перельотів на короткі дистанції.

 

Літаки викидають в атмосферу величезну кількість вуглекислого газу і водяної пари, оксиди азоту і сажу. Екологи звинувачують авіаційну галузь у тому, що з’являється дедалі більше свідчень її руйнівного впливу на зміну клімату.

 

У відповідь на це деякі країни спеціально обмежують внутрішні рейси. Останньою таким шляхом пішла Франція.

 

 

Шкода для природи

 

Авіаційне паливо — гас — являє собою складну суміш вуглеводнів. Вуглець складає в ній 86%, водень — 14%. При горінні вуглець з’єднується з киснем повітря, так що спалювання кожного кілограма авіаційного гасу поповнює атмосферу 3,15 кілограма вуглекислого газу.

 

За підрахунком вчених, приблизно 2,2% від усього антропогенного вуглекислого газу викидають в атмосферу саме літаки. На частку автомобільного транспорту припадає близько 14%, інші види транспорту — морський, залізничний та інші — викидають у сумі 3,8%.

 

Окрема тема — вплив вихлопних газів літаків на концентрацію озону в атмосфері. Озон посилює парниковий ефект — так само, як вуглекислий газ чи водяна пара. До того ж підвищений вміст озону в повітрі негативно позначається на здоров’ї.

 

Відмова від перельотів. Як літаки впливають на клімат

EPA

 

 

Скорочення польотів

 

Саме заради зменшення парникових викидів деякі країни Європи намагаються обмежити авіасполучення. У 2020 році уряд Австрії ввів податок у 30 євро на авіаквитки на відстані менше 350 кілометрів, а також надав субсидії національному перевізникові Austrian Airlines в обмін на відмову від польотів за маршрутом Відень — Зальцбург. Парламент Нідерландів у 2019 році проголосував за заборону авіарейсів між Амстердамом і столицею Бельгії Брюсселем — однак цей захід так і не був реалізований, так як він порушував законодавство Євросоюзу про вільне переміщення між країнами.

 

10 квітня Національні збори Франції з подачі уряду країни проголосували за заборону внутрішніх авіаперельотів на невеликі відстані. Це рішення було прийняте в рамках загальної стратегії країни із скорочення викидів вуглекислого газу.

 

Авіакомпанії не зможуть виконувати рейси між французькими містами, якщо від одного з них до іншого можна дістатися на поїзді швидше, ніж за дві з половиною години. Тобто незабаром літати не можна буде між Парижем, Нантом, Ліоном і Бордо. 

 

 

А як же криза?

 

Авіакомпанії і так мало не найбільше від усіх страждають від коронавірусу, відновлення ринку авіаперевезень до рівня 2019 року очікується тільки до 2024 року. А тут ще й нові заборони.

 

Але, можна сказати, що французький уряд підтримав у цьому питанні національну авіакомпанію Air France. Компанія відзвітувала про рекордні збитки й отримала від влади пакет допомоги в 4 мільярди євро. Це вже другий раз, коли уряд надає підтримку Air France — у 2020 році компанія вже отримувала 7 мільярдів євро. При цьому Air France ще в травні 2020 року була змушена відмовитися від внутрішніх коротких маршрутів в обмін на фінансову підтримку. Зате цей захід не дозволить літати за цими маршрутами конкуруючим авіакомпаніям.

 

У числі інших заходів з боротьби зі зміною клімату, які обговорюються у Франції, — заборона на рекламу позашляховиків, надання кредитів на купівлю електромобілів, збільшення податків на азотні добрива.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар