Вирішує закордон. Результати виборів у Молдові
3.2 C
Киев
09.05.2021
Новини світу

Вирішує закордон. Результати виборів у Молдові

Вирішує закордон. Результати виборів у Молдові

У Молдові попереду другий тур виборів

У першому турі виборів президента Молдови перемогла лідер опозиційної проєвропейської Партії дії і солідарності Майя Санду, а чинний глава держави Ігор Додон посів друге місце.

 

У сусідній Молдові проходять президентські вибори. Ситуація там чимось схожа на Україну. У другому турі зійдуться проросійський кандидат і прозахідний.

 

У першому турі перемогла екс-прем’єр Майя Санду, яка орієнтується саме на Захід. Найдивовижніше, що перемогу їй принесли голоси молдован, які виїхали з країни і голосували на зарубіжних округах. Усередині країни ж переміг чинний президент Ігор Додон. У другому турі протиборство обіцяє бути особливо гострим.

 

Корреспондент.net розповідає про ситуацію на виборах у Молдові.

 

 

Конкуренти

 

Майя Санду представляє проєвропейську опозицію. В агітації робить ставку на боротьбу з корупцією та євроінтеграцію. Чинний президент Додон виступає за розвиток зв’язків з Росією і вступ до Митного союзу.

 

Чотири роки тому Додон під час виборної кампанії навіть назвав Крим російським, чого йому до цих пір багато хто не може пробачити в Україні.

 

У першому турі Санду набрала 36,12% голосів виборців, а Додон — 32,61% голосів.

 

Явка на виборах склала 42,7%, або близько 1,2 млн осіб, — це найнижчий показник в історії молдавських виборів. Однією з причин стала ситуація з коронавірусом.

 

Ці ж кандидати зійшлися у другому турі президентських виборів в 2016 році. Тоді Додон випередив Санду.

 

 

 

Закордон

 

Перемогу Санду принесли молдовани, які живуть за кордоном. На тлі низької явки всередині країни вони побили всі можливі рекорди. За кордоном проголосувало майже 150 тисяч осіб, або понад 12% від виборців, які прийшли на дільниці в Молдові.

 

Активність була неймовірною, незважаючи на карантин у багатьох європейських країнах. Заради молдован, які проживають за кордоном, роботу дільниць навіть продовжили на кілька годин.

 

Усього за кордоном на молдавських виборах відкрили 139 дільниць у 36 країнах світу.

 

А ось в Росії молдовани на виборчі дільниці не пішли. Тому в цілому в закордонному виборчому окрузі Додон набрав лише 3,6% голосів.

 

Перший тур виборів Санду виграла винятково за рахунок голосів з-за кордону, де її підтримало 70% виборців. А ось якщо порахувати голоси без закордонних дільниць, то переможцем виявився б Додон. У другому турі, в разі перемоги Санду, ця ситуація майже напевно повториться.

 

 

У кожного свій

 

У Додона є свій «закордон» — непідконтрольне Кишиневу Придністров’я, звідки приходять на молдавські вибори, як правило, проросійські виборці.

 

На цих президентських виборах відкрили 42 таких дільниці винятково для виборців з Придністров’я. У держреєстрі зареєстровано понад 250 тисяч виборців, що проживають в Придністров’ї. Це — близько 10% від молдаван з правом голосу на підконтрольній території країни. А враховуючи, що розрив між переможцями виборів у Молдові нерідко буває досить скромним, це — величезний резерв. Навіть якщо проголосує тільки частина виборців.

 

При цьому електоральні переваги придністровців — абсолютно однозначні. Санду там взагалі не сприймають. На придністровських дільницях Додон отримав 74% — більш ніж у два рази більше, ніж в цілому по країні. І тут у нього є прихований резерв для загальної перемоги на виборах.

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити коментар